Recenzja ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P - Atrakcyjny ultrabook z certyfikatem Intel Evo i ekranem OLED
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Recenzja ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P
- 2 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - jakość wykonania
- 3 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - specyfikacja techniczna
- 4 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - jakość matrycy
- 5 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - temperatury podzespołów
- 6 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - temperatury obudowy
- 7 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - głośność urządzenia
- 8 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - pobór mocy
- 9 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - Podsumowanie
Latem 2022 roku mieliśmy okazję testować ultrabooka ASUS Zenbook 14 z procesorem Intel Core i5-1240P. Urządzenie, delikatnie mówiąc, nie zostało u nas łagodnie potraktowane, wszak doskwierały mu poważne problemy z wydajnością, przez co możliwości procesorów Intel Alder Lake nie były w ogóle wykorzystywane. W późniejszym czasie wydawano poprawione wersje oprogramowania, które miały trochę zapanować nad tymi problemami. Efektem tego są chociażby kolejne warianty Zenbooka 14, tym razem z układami Raptor Lake (13. generacja), gdzie wydajność prezentuje się już odczuwalnie lepiej. Dzisiaj zapraszamy na uzupełnienie wyników wydajności ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P, które były już wcześniej zaprezentowane w ramach innego artykułu.
Autor: Damian Marusiak
Ze względu na fakt, że wyniki wydajności ultrabooka ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P zostały już zaprezentowane w ramach premierowego testu procesora Intel Core Ultra 7 155H (Meteor Lake), uznaliśmy że przygotowywanie pełnego artykułu nie ma już większego sensu. Dlatego prezentujemy mniejszą recenzję, w której skupiamy się już tylko na tym urządzeniu, bez nadmiernego porównywania do innych laptopów. Jako że mamy do czynienia z typowym ultrabookiem ASUS Zenbook, to oprócz nowszych podzespołów, nie mogło tutaj także zabraknąć ekranu OLED, a który stał się już chyba cechą charakterystyczną zdecydowanej większości obecnych modeli ASUS Zenbook (i w dużej mierze także ASUS Vivobook). Testowany model, bazuje na procesorach Intela, co pozwala także na uzyskanie certyfikatu Intel Evo. Oznacza to, że spełnił szereg wymogów, nie tylko w kontekście wydajności, ale również np. czasu wybudzania z trybu hibernacji, obecności systemu Windows Hello czy odpowiedniego czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym. Jest to zatem ciekawa propozycja dla osób poszukujących dobrze wykonanego urządzenia, bardzo mobilnego i do użytku na co dzień.
ASUS Zenbook 14 to popularny ultrabook z procesorami Intela bądź AMD. Testowana wersja posiada układ Intel Core i7-1360P. Ten tekst jest z kolei dopełnieniem wyników wydajności, które były już zaprezentowane przy okazji premierowego testu Intel Core Ultra 7 155H.
Laptop ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P kupicie w sklepie x-kom
ASUS Zenbook 14 UX3402VA wykorzystuje procesory Intel Raptor Lake-P, które są trzecią generacją (po Intel Lakefield oraz Alder Lake), w której znajdziemy hybrydową architekturę x86. Procesory 13. generacji używają dwóch typów rdzeni - Performance (architektura Raptor Cove), gdzie nieco ulepszono rdzeń względem Golden Cove, dokładając m.in. pamięci cache. Rdzenie Performance są dodatkowo wspomagane przez bardziej energooszczędne rdzenie Efficient - oferują one IPC na poziomie rdzenia x86 z 10. generacji Comet Lake, jednocześnie pobierając zauważalnie mniej energii w porównaniu do dużych rdzeni Performance. W testowanym modelu znajdziemy 12-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor Intel Core i7-1360P ze zintegrowanym układem graficznym Intel Iris Xe Graphics z 96 EU. Współczynnik Processor Base Power w modelu ASUS Zenbook 14 wynosi 28 W, z kolei Max Turbo Power to już 64 W.
Laptop wyposażono także w zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe Graphics (Intel Gen.12), który bazuje na architekturze Xe. Intel Iris Xe Graphics jest przedstawicielem najsłabszej linii Xe-LP (Low Power), które mają wbudowane maksymalnie 96 jednostki EU (execution units). Testowany procesor Intel Core i7-1360P posiada najwyższy wariant z 96 EU. Przekłada się to na obecność łącznie 768 procesorów strumieniowych. Zintegrowany układ Iris Xe Graphics wykorzystuje w dalszym ciągu pamięć RAM - w ASUS Zenbook 14 wykorzystywane są kości LPDDR5 4800 MHz o pojemności 16 GB. Architektura Intel Xe-LP cechuje się także niższym zużyciem energii i wykorzystaniem procesu technologicznego, określanego jako Intel 7 (10 nm). Obecnie Intel Iris Xe Graphics wspiera kilka rozwiązań upscalingu obrazu: pierwszy o nazwie Intel XeSS (z pomocą instrukcji DP4a) oraz dodatkowo AMD FSR 1 i FSR 2. Użycie tych technik w zgodnych grach docelowo ma wpłynąć na nieco wyższą wydajność, choć kosztem gorszej jakości obrazu. Intel Iris Xe Graphics to obecnie już niższa półka wśród układów iGPU firmy Intel - w najbliższych miesiącach będzie sukcesywnie zastępowana przez Intel ARC Graphics, które notabene już zaczynają pojawiać się w najnowszych rewizjach ASUS Zenbook 14 - jeden z takich modeli został także przez nas przetestowany w ramach premierowej publikacji na temat układu graficznego Intel ARC Graphics.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Recenzja ASUS Zenbook 14 z Intel Core i7-1360P
- 2 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - jakość wykonania
- 3 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - specyfikacja techniczna
- 4 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - jakość matrycy
- 5 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - temperatury podzespołów
- 6 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - temperatury obudowy
- 7 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - głośność urządzenia
- 8 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - pobór mocy
- 9 - Recenzja ASUS Zenbook 14 - Podsumowanie
Powiązane publikacje

Recenzja Dell Precision 3580 - mobilna stacja robocza z procesorem Intel Core i7-1370P i NVIDIA RTX A500 Laptop GPU
27
Czy na laptopie MSI Cyborg 15 pogramy w wymagające gry? Sprawdzamy jak działa NVIDIA DLSS 3 na GeForce RTX 4050
56
Recenzja Apple Macbook Air (2018) - Jak sprawuje się system macOS
31
Test Chuwi Hi10 Air – Ultrabook 2w1 za niespełna 1000 złotych?
26