Intel zapłaci 1,06 miliarda euro kary za praktyki monopolistyczne
Wielkie kary finansowe na rynku IT nie są niczym nowym - bardzo często obserwujemy wyroki różnych sądów, które nakładają na danego producenta wielomilionowe kary za przekroczenie prawa handlowego lub patentowego. Różne instytucje regulujące rynki w Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych bacznie przyglądają się każdemu ruchowi wielkich firm, jakie w wielu przypadkach próbują przejąć dany segment i całkowicie pozbyć się konkurencji. Kilka lat temu Komisja Europejska badała sprawę rzekomych praktyk monopolistycznych u Intela i jak się później okazało rzeczywiście doszło do złamania prawa w 2009 roku. Kto miał być największym poszkodowanym? Oczywiście Advanced Micro Devices (AMD), które straciło ponoć wiele milionów za sprawą decyzji Intela.
Według Komisji Europejskiej, praktyki Intela były wyraźnie skierowane w konkurencyjne AMD.
W jaki sposób "Niebiescy" przyczynili się do problemów konkurencji? Według oficjalnego wyroku, Intel oferował swoim głównym odbiorcom duże rabaty na zakup procesorów, o ile oczywiście większość zawieranych transakcji dotyczyła układów "Niebieskich", a nie konkurencyjnego AMD. W całą sprawę są zamieszane takie firmy jak Dell, Hewlett-Packard, NEC oraz Lenovo. Według instytucji Unii Europejskiej, Intel zapłacił także grupie Media Saturn Holding w Niemczech za oferowanie tylko i wyłącznie komputerów z układami Core.
Największy producent procesorów oczywiście odwoływał się od wyroków, jednak dzisiejsza decyzja niemal całkowicie zamyka drzwi prawnikom Intela i prawdopodobnie firma będzie musiała zapłacić cała ustaloną wcześniej karę - wynosi ona dokładnie 1,06 miliarda euro, czyli 4,15 procent całkowitych obrotów Intela w 2008 roku. Co ciekawe, Unia Europejska mogła ustalić karę w wysokości nawet 10 procent wspomnianych wcześniej obrotów, więc producent i tak powinien cieszyć się z takiego a nie innego wyroku. Firmy handlujące na rynku europejskim bardzo często spotykają się z zarzutami ze strony urzędów antymonopolistycznych, więc takich spraw będzie zdecydowanie więcej.
Źródło: Reuters