Xiaomi 11T Pro od środka. Folia grafitowa i miedziana komora parowa to klucz do efektywnego chłodzenia
Większość smartfonów korzystających z flagowego chipu Qualcomm Snapdragon 888 niespecjalnie dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Urządzenia nagrzewają się nadmiernie, co w mniejszym bądź większym stopniu utrudnia korzystanie ze sprzętu. Oczywiście niektórzy producenci oferują efektywniejsze systemy chłodzenia, które w połączeniu z optymalizacją znacząco wpływają na uzyskiwane temperatury pracy smartfona. Dobrym przykładem będzie tutaj realme GT 5G. Komora parowa użyta w urządzeniu okazała się więcej niż skuteczna. Całkiem podobnie wygląda to w Xiaomi 11T Pro, który nawet podczas dłużej, intensywnej nie odstraszał „gorącą” obudową. PBKreview dokonało demontażu urządzenia, dzięki czemu możemy dowiedzieć się o szczegółach budowy chłodzenia.
Xiaomi 11T Pro został rozebrany przez PBKreviews. Dzięki materiałowi wideo możemy sprawdzić rozwiązania użyte do chłodzenia smartfona z wymagającym układem Qualcomm Snapdragon i ładowaniem mocą 120 W.
Test Xiaomi 11T Pro – ekspresowe ładowanie 120 W, donośny dźwięk stereo Harman Kardon i genialne zdjęcia makro
Smartfon Xiaomi 11T Pro korzysta z flagowego SoC SD888 i już samo to oznacza, że urządzenie może miewać problemy z nagrzewaniem się konstrukcji podczas dłużej pracy. Projektanci musieli jednak poradzić sobie z czymś więcej, a konkretnie z odprowadzaniem ciepła podczas korzystania z ładowarki o mocy 120 W. Technologia HyperCharge pozwala zapełnić akumulator od 1 do 100% nieco ponad 17 minut, co potwierdziły nasze testy redakcyjne. Sęk w tym, że rozwiązanie generuje ciepło na poziomie niewystępującym przy wolniejszym ładowaniu. To wymusiło na twórcach urządzenia pewne zabiegi związane z budową. Pod szklanymi pleckami znalazła się plastikowa osłona kryjąca moduł NFC, przewody anteny oraz słuszny fragment folii grafitowej, który umiejscowiono nad akumulatorem.
Test realme GT 5G - Flagowy smartfon z układem Snapdragon 888 i pamięcią UFS 3.1 zaskakuje wydajnością
W Xiaomi 11T Pro użyto dwóch ogniw z osobnym okablowaniem. Sama płyta główna jest chłodzona przy wykorzystaniu folii grafenowi, taśmy miedzianej oraz pasty termoprzewodzącej. Na dnie baterii można dostrzec miedzianą komorę parową oraz kolejną folię grafitową. Warto zapoznać się z załączonym do wpisu materiałem wideo. To dobry moment, aby przypomnieć, że z uwagi na wasze sugestie planujemy wprowadzić pomiary temperatury pracy smartfonów w określonych warunkach. Stosowne „benchmarki” pojawią się w testach urządzeń mobilnych.