Steam - Lista najpopularniejszych gier dla Linuksa
Systemy operacyjne z rodziny Linux mają wiele zalet - jedną z nich jest oczywiście licencja pozwalająca na darmowe korzystanie. Użytkownicy chcący przesiąść się na pingwina nie muszą wyciągać z portfela ani złotówki, co jest niezłą alternatywą dla płatnych Windowsów. Oczywiście, dla niektórych "klientów" obydwa systemy są bezpłatne i ogólnodostępne w Internecie, więc ten argument nie zawsze przekonuje użytkowników domowych do zmiany OS. Nie brakuje jednak także wad blokujących popularyzację darmowych systemów. Dystrybucje Linuksa są dla niektórych zbyt ciężkie do okiełznania, szczególnie po wystąpieniu pierwszych problemów, a lista dostępnych aplikacji i programów nie zadowoli każdego posiadacza komputera PC. Bardzo często wspomina się także o braku dostępu do znanych gier tworzonych przede wszystkim z myślą o dochodowej platformie Windows...
Rzeczywiście, nie każdy tytuł dostępny jest na Linuksa, aczkolwiek baza gier z miesiąca na miesiąc staje się coraz większa. Najnowsze wieści z platformy Steam wskazują, że w sklepie Valve można już znaleźć ponad 1100 produkcji stworzonych lub przeportowanych dla dystrybucji pingwina. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie gry dostępne w Steamie, to tytuły obsługiwane przez Linuksa stanowią 20% całej dostępnej biblioteki. No dobrze, platforma Valve jest dostępna na darmowych dystrybucjach już od dłuższego czasu, a jak prezentuje się lista najpopularniejszych gier? Oto ujawnione statystyki najlepiej sprzedających się tytułów:
- Counter-Strike: Global Offensive
- Cities: Skylines
- Crypt of the NecroDancer
- Pillars of Eternity
- The Binding of Isaac: Rebirth
- Dont' Starve Mega Pack
- Rust
- Garry's Mod
- Kerbal Space program
Niektóre produkcje mają to do siebie, że nie działają zbyt dobrze na platformach z systemami Linux - mówimy tutaj albo o problemach technicznych uniemożliwiających rozgrywkę, albo o zmniejszonej wydajności w stosunku do Windowsa. Lista gier dla darmowych dystrybucji może znacząco powiększyć się po debiucie systemu Steam OS, który obecnie znajduje się w fazie beta.
Źródło: Softpedia / Fuctura