Raport finansowy firmy CD Projekt. Ile sprzedano kopii Wiedźmina?
Od czasu do czasu wielkie firmy chwalą się swoimi przychodami oraz osiągnięciami w określonym przedziale czasowym. Po co organizowane są tego typu imprezy? Chwalenie się wynikami finansowymi ma za zadanie przyciąganie kolejnych inwestorów, którzy będą chcieli wkładać swoje pieniądze w rozwój konkretnej firmy, dlatego tego typu spotkania głównie organizowane są dla zainteresowanych inwestorów niż dla zaciekawionych graczy. Dwa dni temu swoją prezentację zorganizował CD Projekt – nasza rodzima firma, która znana jest każdemu graczowi. Całą konferencję prowadził Adam Kiciński, który pełni rolę prezesa. Czego ciekawego można było się dowiedzieć z tej imprezy? Pierwsza oraz druga część Wiedźmina sprzedały się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy na całym świecie. Przypominamy, że w marciu obecnego roku studio ogłosiło, że ilość sprzedanych kopii wyniósł 7 milionów, więc od marca znalazło się aż 1 milion nowych nabywców.
Firma niestety nie podzieliła się wynikami sprzedanych egzemplarzy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon zamawianych w przedsprzedaży. Jeżeli już jesteśmy przy trzeciej części przygód Geralta to warto zaznaczyć, iż firma położyła bardzo duży nacisk na dystrybucję gry. Obecnie CD Projekt posiada podpisane umowy z 17 partnerami, dzięki czemu trzecia część serii pojawi się aż w 109 krajach. W przypadku dwóch pierwszych części dystrybucją na takie kontynenty jak Europa, Australia, Ameryka Południowa oraz Afryka zajmowała się tylko jedna firma wraz z ich podwykonawcami, co niestety nie przedstawiało się zbyt ciekawie z punktu widzenia finansowego. W przypadku trzeciej części ten etap ma być rozegrany dużo lepiej.
Jeżeli chodzi o kwestię pieniędzy to pod koniec czerwca firma posiadała 51,2 milionów złotych środków pieniężnych, także nie musimy się martwić o żadne bankructwo ;-). CD Projekt w przyszłości chce się również skupić na tworzeniu gier dla platform mobilnych oraz ma w planach aktywne rozwijanie swojej platformy GOG.com. Oprócz gier przeznaczonych dla systemów Linux korporacja chce również promować sprzedaż filmów bez zabezpieczeń DRM, niestety na obecną chwilę dystrybutorzy nie są chętni na taką formę współpracy. Jak powiedział Adam Kiciński:
„Liczymy, że uruchomienie sprzedaży pierwszych filmów na GOG pozwoli nam na prowadzenie negocjacji z większymi dystrybutorami, którzy obecnie nie chcą współpracować, upierając się przy zabezpieczeniach DRM.”
My ze swojej strony życzymy dużo sukcesów ekipie CD Projekt ;-).
Źródło: Bankier