PlayStation 4 od środka - Pracownik Sony rozbiera konsolę
Jakiś czas temu Valve zaprosiło dziennikarzy na pokaz prototypu konsoli Steam Machines (LINK), dzięki czemu poznaliśmy wstępną budowę nowego urządzenia od środka. Najwidoczniej Sony nie chciało być gorsze i za namową serwisu Wired zleciło swojemu inżynierowi (Yasuhiro Ootori) rozebranie konsoli PlayStation 4 "na oczach całego świata" - oczywiście cała procedura została sfilmowana i wrzucona do sieci. Na początku dowiadujemy się, że obudowa nie posiada żadnych widocznych śrubek, natomiast wkręty umieszczone na tylnym panelu zostały przykryte przez zdejmowane elementy. Operację na żywym pacjencie rozpoczynamy od odkręcenia czterech śrubek, które przytrzymują pokrywę konsoli - po tym zabiegu możemy już zobaczyć system chłodzenia oraz napęd optyczny odtwarzający płyty DVD oraz Blu-ray. Kolejnym ciekawym elementem jest zasilacz zajmujący całą szerokość konsoli.
Został on umieszczony w oddzielnej obudowie umożliwiającej jego wyjęcie. Po drodze napotykamy antenę Bluetooth wraz z mocowaniem. Dysk twardy jest przytrzymywany przez jedną śrubkę ukrytą pod górną osłoną urządzenia. Warto w tym momencie wspomnieć, że Sony umożliwia wymianę napędu talerzowego o pojemności 500 GB na inny nośnik. Główna pokrywa skrywa metalową ramę urządzenia, na której został oparty system chłodzenia (backplate) oraz płyta główna. Serce konsoli PlayStation 4 może wydawać się ubogie dla posiadaczy pecetów - na zielonym laminacie umieszczono wszystkie podzespoły odpowiadające za przetwarzanie informacji.
Strona internetowa z filmem w przypadku problemów z odtwarzaczem
W sumie znajdziemy tam szesnaście modułów pamięci GDDR5 o łącznej pojemności 8 GB oraz przepustowości 176 Gb/s. Konsola otrzymała także dodatkowy energooszczędny układ odpowiadający za tryb czuwania oraz ściąganie zawartości. Antena Wi-Fi została zintegrowana z płytą główną. Na tylnym panelu znalazły się porty USB 3.0, AUX dla PlayStation Camera, Ethernet, HDMI oraz wyjście optyczne audio. System chłodzenia posiada dwie rurki cieplne heatpipe oraz turbinę o średnicy 85 milimetrów.
Źródło: Wired