Intel zapowiada Haswell-E, X99 z DDR4, Devil’s Canyon i Pentium K
Jeśli sądziliście, że Intel będzie coraz bardziej rozwijał technologie mobilne, zapominając o desktopach... to mieliście rację tylko w połowie. Firma oczywiście nie ukrywa, że bardzo dynamicznie rozwijający się rynek laptopów, mini-PC, tabletów i smartfonów traktuje bardzo poważnie, ale zwolennicy klasycznych komputerów nie powinni czuć się opuszczeni. Intel na 2014 rok zaplanował bowiem mnóstwo ciekawych premier, które powinny mocno rozbujać ten nieco skostniały segment. Po pierwsze - nowa high-endowa platforma, która zastąpi na stanowisku LGA 2011 z procesorami Ivy Bridge-E, przyniesie wiele pionierskich rozwiązań m.in.: ośmiordzeniowe desktopowe układy Core i7 Extreme Edition oraz obsługę pamięci DDR4. Jesteście odrobinę zdziwieni takim ruchem? Powinniście, aczkolwiek lista ciekawostek jest znacznie dłuższa i zawiera rozwiązania tak oryginalne, że sami byliśmy pozytywnie zaskoczeni decyzjami Intela.
Reasumując - w drugiej połowie 2014 roku możemy spodziewać się debiutu platformy bazującej na chipsetach Intel X99, która stanie się podstawą dla ośmiordzeniowych Core i7 Extreme Edition, bazujących na 22 nm architekturze Haswell-E. Oprócz tego, nowe płyty główne dedykowane Haswell-E będą wyposażone w gniazda pamięci DDR4, co przewidywano już wcześniej, ale pewności wykorzystania takich modułów dotychczas nie mieliśmy. Zintegrowany w procesorze kontroler pamięci będzie zapewne czterokanałowy, podobnie jak w obecnie sprzedawanych Sandy i Ivy Bridge-E, które zastąpi właśnie Haswell-E (nazwa kodowa może jeszcze ulec zmianie). Współczynnik TDP takich jednostek wyniesie najpewniej 140W, natomiast pod maską znajdzie się zintegrowany regulator napięcia wzorem kuzynów z gniazda LGA 1150.
Wraz z chipsetami Intel X99 pojawią się desktopowe procesory z ośmioma rdzeniami i wsparcie dla pamięci DDR4.
Koszty wypasionego komputera złożonego na platformie Intel X99 (Socket LGA 2011-3), układu Haswell-E oraz modułów DDR4 będą raczej horrendalnie wysokie, ale najwięksi sprzętowi entuzjaści mogą chyba zacierać ręce, bowiem szykuje się istotny skok jakościowy. Slajdy z prezentacji nie wspominają wprawdzie o natywnej obsłudze standardu SATA-Express, ale skoro kilku producentów już posiada modele z tym interfejsem (m.in.: ASUS Z87-Deluxe/SATA-Express), to również tutaj nie powinno go zabraknąć. Nowy chipset wraz z procesorem zapewni też większą ilość linii PCI-Express, 10x SATA 6.0 Gb/s, 6x USB 3.0, 14 x USB 2.0, a także szereg technologii m.in.: Intel RST i RRT. Producent nie przewiduje wersji Haswell-E ze zintegrowanym rdzeniem graficznym z oczywistych względów.
Gdyby Core i7 miał 8 rdzeni - Test procesora Intel Xeon E5-2687W
Platforma LGA 2011-3 zapowiada się bardzo dobrze, co ucieszy zapewne entuzjastów czekających na powiew świeżości.
Procesory Core piątej generacji (Broadwell) dla komputerów desktopowych, przynajmniej te posiadające odblokowany mnożnik (Core i5 / Core i7), otrzymają zintegrowany układ graficzny Intel Iris Pro. Jest również bardzo prawdopodobne, że mocniejsze iGPU niż dotychczas trafią do niższych serii (Core i3), co pozwoliłoby Intelowi nawiązać w tym względzie równorzędną walkę z AMD APU. Gdyby Broadwell zyskał wsparcie dla pamięci DDR4, sytuacja zrobiłaby się naprawdę ciekawa, bo jak powszechnie wiadomo - wysokie taktowania to klucz do poprawy wydajności iGPU. Jednostki zgodnie z przewidywaniami zostaną wykonane w 14 nm procesie technologicznym. Niestety, slajdy nie zdradziły kiedy dokładnie pojawią się desktopowe Broadwelle, jednak najbardziej prawdopodobnym terminem jest trzeci lub czwarty kwartał bieżącego roku.
Jaki czterordzeniowy procesor wybrać? Intel Core i5 czy AMD FX?
Intel Broadwell to oprócz poprawy wydajności i energooszczędności rdzeni procesora, także znacznie mocniejsze układy graficzne.
Prawdziwą rewelacją może okazać się również odblokowany Intel Pentium (K!), obsługujący technologię Quick Sync Video, który zostanie wydany z okazji 20-lecia marki Pentium. Wyobrażacie sobie odpowiednika G3220 pracującego z częstotliwością 4500 MHz lub wyższą? Odblokowany rocznicowy Intel Pentium będzie kompatybilny ze wszystkimi chipsetami z rodziny 8 oraz 9, czyli wyposażonych w gniazdo LGA 1150. Jego premiera powinna odbyć się gdzieś w połowie 2014 roku i chociaż będzie to edycja limitowana, dostępność Pentium K powinna być stosunkowo duża. Mnie osobiście ta wiadomość zaskoczyła najbardziej, dając trochę do myślenia... czy Intel z czasem nie poszerzy oferty układów z odblokowanymi mnożnikami. Cena takiego Pentiuma wyniesie podobno około 64 USD.
Test Intel Pentium G3220 - Jaki procesor za 200 złotych?
Odblokowany Intel Pentium może być sennym koszmarem AMD, a także gratką dla kolekcjonerów i overclockerów z małym budżetem.
Kolejna ważna informacja - Haswell Refresh zmieniają nazwę na Devil’s Canyon i zadebiutują w okolicach maja-czerwca 2014 roku. Procesory będą kompatybilne z chipsetami 8 generacji, chociaż na rynku pojawią się również modele wyposażone w nowsze układy tzn.: Intel Z97. Producent oprócz podniesienia taktowań, wymieni także pastę pod czapką Devil’s Canyon na bardziej efektywną, ale jednocześnie zapowiada, że prawdopodobnie już nigdy nie będzie lutowanych IHS w jego procesorach (informacje nieoficjalne). Z wewnętrznych testów Intela wynika, iż odświeżone procesory Core czwartej generacji będą się znacznie lepiej podkręcać - granica 5 GHz na chłodzeniu powietrzem powinna być teraz osiągalna.
Haswell Refresh zmienia nazwę na Devil’s Canyon i będzie miał pod czapką zupełnie nowego „gluta” lepiej przewodzącego ciepło.
Źródło: Intel / Własne