ASUS CPU Installation Tool - Łatwiejszy montaż procesora Intela
Składanie komputera od podstaw to zadanie banalnie proste dla użytkowników interesujących się podzespołami dla pecetów - wybór odpowiednich elementów nie jest wcale taki trudny, a jeżeli nie jesteśmy pewni co do kompatybilności, to możemy zawsze skorzystać z polecanych zestawów komputerowych, które cyklicznie ukazują się na naszym portalu. No dobrze, kurier podjeżdża pod nasze drzwi, otwieramy karton i wypakowujemy wszystko na podłogę. Co dalej? Osoby obeznane w temacie składania komputerów porównują budowę peceta do układania klocków - wystarczy wpiąć poszczególne elementy w odpowiednie miejsca, poprowadzić wiązki zasilające, umieścić system chłodzenia i voilà. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas działań zmierzających w celu zbudowania własnej maszyny?
Pogięliście już kiedyś piny w płycie głównej?
Po wyjęciu płyty głównej i procesora z pudełek musimy te dwa elementy połączyć - mówiąc prościej, włożyć układ CPU do podstawki. W przypadku platformy AMD piny będą wystawały z procesora, a gniazdo będzie przypominało sitko. Jeżeli mówimy natomiast o Intelu i podstawce LGA, to tutaj znajdziemy wiele pinów wystających z gniazda, natomiast spód procesora posiada punkty styku. Obydwa rozwiązania nie są w stu procentach bezpieczne dla początkującego użytkownika, bowiem w układzie AMD możemy pogiąć piny wystające z jednostki, zaś na platformie Intela uszkodzić piny wystające z socketu.
Bardziej doświadczeni użytkownicy potrafią dorabiać sobie do pensji przy pomocy naprawy tak zepsutych płyt głównych - niektórzy sprzedają uszkodzone mobo po niskiej cenie, a wyprostowanie pogiętych pinów często może przywrócić produkt do życia. ASUS postanowił ułatwić użytkownikom montaż procesora w swoich płytach głównych przy pomocy narzędzia o nazwie ASUS CPU Installation Tool. Czym tak naprawdę jest najnowszy dodatek od tajwańskiej firmy? Patrząc na ujawnione zdjęcie, mówimy tutaj o plastikowej ramce pozwalającej na lepsze chwycenie procesora.
UWAGA! Drastyczne zdjęcie:
IEM 2015: Konkurs składania komputera na czas
Element poniekąd zabezpiecza także przed nieprawidłowym wsunięciem jednostki, ale musimy pamiętać, że upuszczenie procesora lub uderzenie socketu nadal spowoduje wygięcie delikatnych pinów. Czy wynalazek ASUSa jest rewolucją? W żadnym wypadku. To raczej gadżet mający zachęcić użytkownika do zakupu płyty głównej ułatwiającej montaż procesora.