Zapowiedź: Asus P7P55 Deluxe i MSI GD65 pod LGA 1156
Z niecierpliwością wyczekujesz premiery nowej platformy Intela z Socketem LGA 1156? Jeśli odpowiedz twierdząco na to pytanie, mamy dla ciebie dobra wiadomość. U nas już dzisiaj możesz dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat tego, co pojawi się w sklepach w zupełnie niedalekiej przyszłości. Na razie nie możemy zaprezentować wprawdzie żadnych bliższych informacji o procesorach oraz ich wydajności (niestety odgórne przykazania), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokazać wstępne możliwości nowych płyt głównych, prawda? W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się zatem bliżej konstrukcjom uznanych firm ASUS oraz MSI. Jeśli jesteś ciekaw co przygotowali producenci na zbliżającą się premierę nowych procesorów, zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.
Autor: Marcin "ryba" Rywak
Na chwilę obecną nie możemy zaprezentować nic więcej, aniżeli same płyty i ich potencjalne możliwości. Warunki NDA (Non-Disclosure Agreement) są nieubłagane, dlatego ci, którzy chcą uzyskać informacje na temat wydajności, muszą poszukać przecieków w innym źródle. Większości osób LGA1156 kojarzy wyłącznie z procesorami Core i5. Jest to jednak tylko część prawdy, ponieważ wraz z nową podstawką otrzymamy procesory Core i3, Core i5 oraz Core i7. Tak, tutaj się nie pomyliliśmy, wbrew wcześniejszym "przeciekom" i7 będzie również dostępne na tańszej platformie.
Długo zapowiadana platforma Socket LGA1156, której premiera już niebawem, celuje w rynek mainstream, czyli średnią półkę cenową. Także w jednym momencie Intel będzie posiadał trzy różne podstawki dla procesorów z przeznaczeniem dla trzech różnych grup docelowych. Core i5 oraz nowy Core i7 będzie bazować na obecnej architekturze Nehalem. Dzięki temu możemy się spodziewać, że wydajność procesora (MHz/rdzeń) powinna być podobna. Innymi słowy, każdy z rdzeni nowych procesorów powinien posiadać podobną wydajność jak obecne Core i7 przy takim samym taktowaniu w obu przypadkach. Oczywiście platforma będzie w pewien sposób okrojona z niektórych funkcji oraz możliwości - trudno spodziewać się przecież, że producent będzie sprzedawać identyczne procesory po niższej cenie. W nowych jednostkach będziemy mieli do dyspozycji tylko dwu, nie zaś trójkanałowy kontroler pamięci jak to ma miejsce w przypadku Core i7. Zatem na maksymalnej przepustowości pamięci stracimy trochę w ogólnej wydajności platformy.
Intel uporał się nareszcie z upchnięciem wszystkich potrzebnych funkcji w dwóch kawałkach krzemu - procesorze oraz chipsecie - w tym przypadku P55. Tak, teraz będziemy mieli na płycie głównej tylko jeden mostek, przez co produkcja samej płyty głównej powinna być zauważalnie tańsza. Czy kliencie odczują to w swoich kieszeniach? Przekonamy się niebawem.
Tyle tytułem wstępu o samej platformie, więcej informacji będziemy mogli podać dopiero w dniu premiery, więc musicie jeszcze trochę poczekać. Żeby jednak zaostrzyć wasze apetyty, a jednocześnie zaserwować coś interesującego, przygotowaliśmy przegląd najciekawszych naszym zdaniem płyt głównych pod Socket LGA 1156. Zapraszamy zatem do zapoznania się z owymi konstrukcjami.
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje
![Test płyty głównej MSI MAG B860 Tomahawk WiFi - Bogate wyposażenie, ładna stylistyka, ale niestety jest drogo](/files/Image/m165/45879.png)
Test płyty głównej MSI MAG B860 Tomahawk WiFi - Bogate wyposażenie, ładna stylistyka, ale niestety jest drogo
80![Test płyty głównej ASUS ROG Maximus Z890 APEX - Najlepsza do podkręcania procesorów i pamięci RAM. Za taką cenę musiała...](/files/Image/m165/45210.png)
Test płyty głównej ASUS ROG Maximus Z890 APEX - Najlepsza do podkręcania procesorów i pamięci RAM. Za taką cenę musiała...
34![Test płyty głównej MSI MEG Z890 ACE dla procesorów Intel Core Ultra 200 - Najwyższa klasa, jeśli nie liczy się kasa. Premiera LGA 1851](/files/Image/m165/45183.png)
Test płyty głównej MSI MEG Z890 ACE dla procesorów Intel Core Ultra 200 - Najwyższa klasa, jeśli nie liczy się kasa. Premiera LGA 1851
40![Test płyty głównej MSI MPG X870E Carbon WiFi - Nowy chipset wnosi niewiele nowego, ale płyta główna jest kozacka](/files/Image/m165/44930.png)
Test płyty głównej MSI MPG X870E Carbon WiFi - Nowy chipset wnosi niewiele nowego, ale płyta główna jest kozacka
32![Test płyty głównej MSI B760M GAMING PLUS WIFI - Dobrze wyceniona płyta główna dla procesorów Intel i pamięci DDR5](/files/Image/m165/44044.png)