Test płyt LGA 1155 - ECS, Foxconn i Gigabyte z Intel P67
- SPIS TREŚCI -
Ile to już artykułów na temat płyt głównych pod podstawkę LGA 1155 mieliście okazję przeczytać? Większość z Was odpowie zapewne, że dużo... Przygotowaliśmy jednak dla naszych czytelników test konstrukcji producentów troszkę mniej znanych na naszym rynku - ECS i Foxconn. Tajwańskie firmy dostarczyły nam do ewaluacji płyty ECS P67H2-A2 oraz Foxconn P67 Rattler. Do wspomnianego duetu postanowił dołączyć także Gigabyte ze swoim topowym modelem GA-P67A-UD7. Wyposażeni w procesor Intel Core i7 2600K i w wiedzę z testów innych płyt na P67 postaramy się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Co mają do zaoferowania wspomniane modele względem innych płyt na chipsecie P67? Jak przedstawiają się na tle wydajnościowym i cenowym? Jak prezentują się ich możliwości podkręcania? Zapraszamy po odbiór wyników, czyli do przeczytania artykułu.
Autor: Gi3r3k - Paweł Grosiak
Obserwując rodzimy rynek płyt głównych nie sposób nie zauważyć, że najlepszą dostępnością w sklepach komputerowych cieszą się cztery firmy - ASRock, Asus, Gigabyte i MSI. Niewiele mniej monotonne są artykuły w czasopismach i portalach internetowych. Przykładowo w naszym poprzednim teście „mobasów” pod LGA 1155, oprócz Wielkiej Czwórki udział wzięły jeszcze dwie firmy - Intel i Sapphire, jednak obaj producenci posiadają dość ubogą ofertę płyt. Nadzieję na powiew odrobiny świeżości budzą dwaj tajwańscy producenci - Foxconn i ECS. O ile Foxconn również nie grzeszy bogatą ofertą (tylko dwie płyty na P67), to ECS mógłby być ze swoimi czterema produktami opartymi o chipset P67 ciekawą alternatywą dla firm popularnych w naszym kraju. Tymczasem tajwański Elitegroup w Polsce jest raczej znany z budżetowych i mało ambitnych płyt głównych. Jednak osoby niekierujące się stereotypami lecz obserwujące rynek "mobasów", zapewne zauważyły pewien dobry trend w linii produktowej ECS. Od platform LGA 1156 i AM3 widać bowiem gołym okiem zmiany estetyczne, zwłaszcza droższych modeli. Wprowadzono wersje Black Series z ciemnym PCB i srebrno-czarnymi radiatorami, co miało nadawać produktom wrażenia ekskluzywności i sugerować wysoką jakość wykonania. Z zaciekawieniem czytaliśmy kolejne informacje prasowe o nowych modelach ECS i zastanawialiśmy, kiedy pojawi się możliwość porównania ich z produktami Wielkiej Czwórki. Nawiązaliśmy więc kontakt z przedstawicielami firmy ECS i recenzja płyty P67H2-A2 jest pierwszym owocem naszej współpracy. Z przyjemnością zweryfikujemy pozycję ECS na rynku płyt głównych i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy stereotypy na temat tej marki są jeszcze aktualne. Liczymy jednocześnie na rozpoczęcie dystrybucji produktów tajwańskiego Elitegroup, bowiem w tej chwili nie sposób znaleźć w polskich sklepach płyt głównych tego producenta.
Drugim nieco egzotycznym producentem biorącym udział w teście jest firma Foxconn, również pochodząca z Tajwanu. Płyty główne tego producenta pod podstawkę LGA 775 były dość popularne, wiele osób z pewnością pamięta modele P35AP-S czy Blackops. Renomę podtrzymały konstrukcje z serii Quantum Force pod LGA 1366, z modelem X58 Bloodrage na czele. Dobrą opinię popsuły natomiast produkty przeznaczone pod podstawki AMD (AM2, AM2+ i AM3), które były łagodnie mówiąc przeciętne. Modele pod LGA 1156 w Polsce są dość słabo dostępne - seria Inferno Katana to margines sprzedaży, zaś budżetowy P55A-S nie powtórzył sukcesu P35AP-S. Nie dziwi zatem, że biorąc przedstawiciela Foxconna do testów byliśmy niezmiernie ciekawi, do jakich czasów będzie nawiązywać płyta P67 Rattler - LGA 775/1366 czy AM2/AM2+/AM3. Zanim odpowiemy na nagromadzone we wstępie pytania, przypomnijmy kilka ważnych faktów. Pomimo tego, że procesory Sandy Bridge nawet po OC są wyraźnie mniej wymagające pod względem poboru energii niż poprzednicy z podstawek LGA 1156 i LGA 1366, nie oznacza to, że płyta główna może być niskiej jakości. Zwłaszcza przy użytkowaniu procesora Core i7 2600K warto zwrócić uwagę na sekcję zasilania, która zapewnia procesorowi „pożywienie”, a także jej chłodzenie. Im więcej prądu musi płyta dostarczyć dla CPU, tym mocniej grzeje się sekcja zasilania, a jak wiadomo im większa temperatura, tym mniejsza żywotność sprzętu. Dlatego sprawdzimy też temperatury sekcji zasilania w trudnych warunkach, czyli po podkręceniu procesora. Przyjrzymy się również rozłożeniu elementów na płycie, ocenimy specyfikację techniczną i wyposażenie produktu oraz przede wszystkim sprawdzimy płyty pod kątem wydajnościowym. Co zatem dziś dla Was przetestujemy?
- ECS P67H2-A2
- Foxconn P67 Rattler
- Gigabyte GA-P67A-UD7
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje
![Test płyty głównej MSI MAG B860 Tomahawk WiFi - Bogate wyposażenie, ładna stylistyka, ale niestety jest drogo](/files/Image/m165/45879.png)
Test płyty głównej MSI MAG B860 Tomahawk WiFi - Bogate wyposażenie, ładna stylistyka, ale niestety jest drogo
80![Test płyty głównej ASUS ROG Maximus Z890 APEX - Najlepsza do podkręcania procesorów i pamięci RAM. Za taką cenę musiała...](/files/Image/m165/45210.png)
Test płyty głównej ASUS ROG Maximus Z890 APEX - Najlepsza do podkręcania procesorów i pamięci RAM. Za taką cenę musiała...
34![Test płyty głównej MSI MEG Z890 ACE dla procesorów Intel Core Ultra 200 - Najwyższa klasa, jeśli nie liczy się kasa. Premiera LGA 1851](/files/Image/m165/45183.png)
Test płyty głównej MSI MEG Z890 ACE dla procesorów Intel Core Ultra 200 - Najwyższa klasa, jeśli nie liczy się kasa. Premiera LGA 1851
40![Test płyty głównej MSI MPG X870E Carbon WiFi - Nowy chipset wnosi niewiele nowego, ale płyta główna jest kozacka](/files/Image/m165/44930.png)
Test płyty głównej MSI MPG X870E Carbon WiFi - Nowy chipset wnosi niewiele nowego, ale płyta główna jest kozacka
32![Test płyty głównej MSI B760M GAMING PLUS WIFI - Dobrze wyceniona płyta główna dla procesorów Intel i pamięci DDR5](/files/Image/m165/44044.png)