Test SSD Kingston HyperX 3K 90/120/240 GB - Tańszy brat HyperX
- SPIS TREŚCI -
Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami przebudzenia firmy Kingston, która po dłuższym okresie odpoczynku dziarsko ruszyła do walki o rynek dysków SSD. Pierwszym znakiem świadczącym o przejściu do ofensywy było wprowadzenie nośników półprzewodnikowych z serii HyperX - marki doskonale znanej z modułów DDR dedykowanych entuzjastom komputerowym. Dyski SSD ubrane w niebieskie barwy również zostały wycelowane w najbardziej wymagających użytkowników z zasobnym portfelem, zaś test Kingston HyperX SSD 120 i 240 GB możecie oczywiście znaleźć na naszych łamach (LINK). Natomiast prezentowane dzisiaj urządzenia ochrzczone nazwą HyperX 3K, stanowią tańszą alternatywę dla modelu HyperX - czy wartą zainteresowania, sprawdzimy za krótką chwilę. Urządzenia są napędzane przez kontroler SandForce (zmienione firmware względem HyperX) i wykorzystują pamięci NAND o liczbie cyki zapisów wynoszących 3000, co pozwoliło zejść Kingston z ceną do bardziej przystępnego pułapu.
Autor: Caleb - Sebastian Oktaba
Kingston chyba bardzo polubił się z SandForce, skoro wypuszcza po HyperX i V+200 już trzecią serię nośników napędzanych właśnie tą technologią. Po dopracowaniu oprogramowania kontrolery SF-2281 przestały nareszcie sprawiać problemy, co niektórzy producenci skrzętnie wykorzystują m.in.: Intel (SSD 330) oraz właśnie Kingston w HyperX 3K. Testowane urządzenia to propozycja dla osób poszukujących czegoś więcej, niż tylko absolutnego standardu, ale jednocześnie nie chcących wydawać majątku na twardziela. Dyski występują w czterech wariantach pojemnościowych, natomiast do testu wybraliśmy trzy najczęściej kupowane, czyli 90/120/240 GB.
Kingston HyperX 3K to kwintesencja SandForce, a więc bardzo wysokie deklarowane prędkości zapisu i odczytu przekraczające 500 MB/s. Faktycznie, nieskromne 510 i 555 MB/s oraz 60.000 i 40.000 IOPS prezentuje się smakowicie, niemniej znając kondycję SandForce, takie wartości występują tylko w testach syntetycznych (ATTO). Jednak jeśli Kingston HyperX 3K utrzyma poziom starszego brata, będącego jednym z najszybszych SSD z dotychczas testowanych, to zapowiada się bardzo ciekawy pojedynek z Samsung SSD 830, Crucial M4 i Corsair Performance Pro.
Zaglądając do porównywarek cenowych odkryjemy, że między HyperX i HyperX 3K istnieje spora przepaść cenowa, sięgająca ponad 100 złotych w przypadku modelu 120 GB. Co ciekawe, bardzo bogate wyposażenie zostało zachowane, więc w opakowaniu znajdziemy komplet śrubek i kabli, kieszeń USB 2.0, śrubokręt, adapter 2.5 - 3.5 cala oraz płytkę z oprogramowaniem. Różnica w cenie wynika natomiast z zastosowania 25 nm pamięci NAND MLC o 3000 cyklach zapisu, aczkolwiek nie należy ich demonizować. Żywotność takich nośników jest więcej niż wystarczająca, chyba że jakimś cudem potrafcie przetoczyć 200-300 GB danych dziennie przez pięć lat... Uspokojeni? W takim razie możemy przejść dalej.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »