Test SSD ADATA XPG SX900 i ADATA Premier Pro SP900 128 GB
- SPIS TREŚCI -
Rynek dysków SSD ostatnimi czasy spuchł do granic możliwości, głównie ze względu na pojawienie się rzeszy nowych producentów, którzy dostrzegli w nośnikach półprzewodnikowych potencjalny zarobek. Coraz więcej firm pała chęcią uszczknięcia kawałka z tego jakże dochodowego tortu, jednak wraz z przybywaniem kolejnych graczy, nieubłaganie rośnie także konkurencja. Sposobów na pokonanie rywali jest kilka - niska cena, wyśrubowane parametry, dłuższy okres gwarancji, bogate wyposażenie albo wszystkiego po trochu. Wybór jest przeogromny, zaś między dyskami SSD bazującymi na kontrolerze SandForce 2281 różnice są zwykle naprawdę niewielkie. Na tle dziesiątek takich nośników półprzewodnikowych wyróżnia się ADATA, która oferuje urządzenia o niestandardowej jak na zastosowanie SF 2281 pojemności - 128 GB - podczas gdy reszta może pochwalić się tylko 120 GB. Dyski kuszą także niewygórowaną ceną, aczkolwiek czy rzeczywiście warto się nimi bliżej zainteresować?
Autor: Caleb - Sebastian Oktaba
ADATA ze swoimi SSD dotychczas rzadko gościła na łamach PurePC, aczkolwiek jest to producent bardzo dobrze sprzedający się w naszym pięknym kraju. Dlaczego? Powód okazuje się prozaiczny - niska cena oraz większa od rywali pojemność. Obydwa czynniki sprawiają, że modele z logotypem ADATA charakteryzują się wysokim współczynnikiem opłacalności, przynajmniej jeśli mamy na względzie rozmiar w stosunku do żądanej przez sprzedawców sumy. Oczywiście, nietypowe dla SandForce 128 GB wynika z wygospodarowania rezerwowych komórek pamięci, które zazwyczaj służą do podmiany uszkodzonych bloków (tzw.: over provisioning). Rozwiązanie zapobiega także spadkowi wydajność SSD po dłuższym czasie użytkowania, więc dodatkowe kilka gigabajtów przestrzeni zostało okupione takimi własnie uwarunkowaniami. Niemniej o ile w przypadku OCZ Vertex 3 otrzymujemy 111 GB dla wersji 120 GB, tak ADATA oferuje już 119 GB, podobnie jak nośniki z innymi kontrolerami (Marvell, Samsung).
ADATA XPG SX900 128 GB i ADATA Premier Pro SP900 128 GB to bliźniacze konstrukcje, które w zasadzie różni tylko jeden, aczkolwiek bardzo istotny szczegół wpływający na całą resztę. Mianowicie chodzi o typ zastosowanej pamięci NAND MLC. Pierwszy nośnik otrzymał bowiem moduły synchroniczne, natomiast drugi asynchroniczne. ADATA XPG SX900 jest zatem modelem szybszym, mogącym spokojnie konkurować z OCZ Vertex 3, Corsair Force GT, Intel SSD 330 czy Kingston HyperX 3K. Z kolei ADATA Premier Pro SP900 stanowi odpowiednik Corsair Force 3, OCZ Agility 3 tudzież Kingston V+200. Obydwa nośniki są jedynym z tańszych w swojej klasie, niemniej pomiędzy nimi samymi różnica w cenie wynosi około 15%, co wydaje się stosunkowo niewielką przepaścią. Pamiętajmy zarazem, że połączenie kości asynchronicznych i kontrolera SF-2281 to mieszanka dość ryzykowna, która tylko na papierze dorównuje wersji z synchronicznymi modułami.
Obydwa dyski półprzewodnikowe osiągają imponujące 520 MB/s dla zapisu oraz 550 MB/s w przypadku odczytu, przy 85,000 IOPS dla próbki 4K (zapis). Naturalnie, nasze testy szybko zweryfikują, ile prawdy znajduje się w papierowej specyfikacji technicznej. Podobne deklaracje widzieliśmy przecież przy okazji OCZ Vertex 3 i Agility 3 czy Corsair Force GT i Force 3, dlatego absolutnie nie dajemy wiary, że model ADATA Premier Pro SP900 będzie w stanie dorównać droższemu ADATA XPG SX900. Kluczowe okażą się wyniki kopiowania oraz instalacji programów, gdzie różnice między modułami synchronicznymi i asynchronicznymi najbardziej się uwidaczniają. Szacowany czas bezawaryjnej pracy testowanych dysków określono na 1.000.000 godzin, objęto je trzyletnim okresem gwarancyjnym i wyposażono w adapter 2.5-3.5 cala.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »