Przegląd dysków SSD OCZ, Intel, G.Skill, Mtron, PQI i Patriot
W świecie komputerów na przestrzeni kilku ostatnich lat, podczas prawie każdej premiery nowego sprzętu mogliśmy obserwować szybki przyrost wydajności. Jednak jeśli dokładnie przyjrzymy się kwestii pamięci masowych, zauważymy, że niezmiennie od wielu wielu lat panują na rynku dyski typu HDD (talerzowe). Oczywiście nie można powiedzieć, że nic się tutaj nie działo, lecz jeśli porównamy postęp dysków HDD np.: do desktopowych procesorów, okaże się on stosunkowo niewielki. Jednak ostatnimi czasy na rynku pojawiła się zupełnie nowa odmiana pamięci masowej - SSD, czyli Solid State Drive. Jako, że dyski tego typu zyskują coraz bardziej na popularności, postanowiliśmy zebrać parę modeli i porównać je między sobą. Do walki stanęli między innymi: OCZ, Intel, G.Skill, Mtron, PQI i Patriot. Zapraszamy więc do pierwszego testu dysków typu SSD na łamach PurePC!
Autor: Torque - Łukasz Gabryś
Nazwa SSD pochodzi z języka angielskiego - to akronim od "Solid State Drive". Dyski typu SSD mają bardzo podobną budowę do kart SD czy też popularnych pendrive'ów. Wszystkie dane są zapisywane na kościach pamięci typu flash, a co za tym idzie, napędy tego typu pozbawione są ruchomych części. Jak nietrudno się domyślić, bardzo pozytywnie wpływa to na pracę tego typu urządzeń. Nie powodują one zbędnych wibracji, są chłodne oraz bardzo odporne na wstrząsy, czego niestety nie można powiedzieć o dyskach typu HDD. Kolejną bardzo ważną cechą, która przemawia na korzyść dysków typu SSD, jest bardzo krótki czas dostępu, który waha się w granicach 0.1-0.3ms w porównaniu do 7-8ms w przypadku najlepszych dysków HDD. Jeśli chodzi o minusy dysków SSD, w przypadku niektórych modeli, przede wszystkim starszych, mogą być problemy podczas kopiowania małych plików. Nie chodzi tu o błędy, tylko o stosunkowo niską wydajność podczas takich operacji. Kolejna sprawa dotyczy kwestii żywotności takiego dysku. Jak wiadomo, pamięć typu flash ma określoną liczbę cykli zapisu, która w momencie przekroczenia tej wartości przestaje działać. Do tego dochodzi problem spadku wydajności po pewnym czasie użytkowania, który gdzieniegdzie się pojawia, aczkolwiek trudno powiedzieć jaka będzie rzeczywistość. Czy taki dysk np po 2 latach rzeczywiście będzie wolniejszy? Na tą chwilę trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to stosunkowo nowy produkt i większość użytkowników posiada takie urządzenie krócej niż rok.
SLC czy MLC?
Dyski SSD mogą być zbudowane na dwóch typach kości flash: SLC (Single-Level Cell) oraz MLC (Multi-Level Cell). Różnica pomiędzy nimi wynika z możliwości zapisywania różnej ilości bitów w jednej komórce. W przypadku kości SLC w jednej komórce można zapisać tylko i wyłącznie jeden bit. Dzięki temu dyski oparte na tego typu układach są szybsze, zużywają mniej prądu oraz są trwalsze. Do minusów należą wyższe koszty jednego gigabajta, co jest równoznaczne z wyższą ceną takiego dysku w porównaniu do konkurencyjnego modelu o tej samej pojemności, ale opartego na kościach MLC. Tego typu kości w jednej komórce mogą przechowywać więcej niż jeden bit danych (najczęściej 3 lub 4). Efektem tego jest trochę wolniejszy transfer, w zamian za co w tej samej cenie otrzymujemy więcej gigabajtów.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »