Poradnik SSD - jak usprawnić i przyspieszyć pracę dysku SSD
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Słowo wstępu
- 1 - Indeksowanie
- 2 - Defragmentacja
- 3 - Prefetcher i Superfetch
- 4 - Hibernacja
- 5 - Zmienne środowiskowe
- 6 - Foldery osobiste użytkownika
- 7 - Pamięć wirtualna
- 8 - Folder SoftwareDistribution
- 9 - Profil IE/Opery
- 10 - Profil Chroma/Firefoxa
- 11 - Profil WTW/AQQ
- 12 - AHCI
- 13 - Buforowanie zapisu
- 14 - Funkcja TRIM
Dyski Solid State Drive, znane szerzej pod akronimem SSD, systematycznie zyskują coraz większą popularność. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wydajność owych urządzeń, jak również powolny lecz zauważalny spadek cen nośników. Dzisiaj 1GB w SSD kosztuje średnio 6 złotych, więc powoli zbliża do akceptowalnego poziomu, chociaż wciąż nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić. Niekwestionowaną zaletą SSD jest oczywiście brak części mechanicznych, jednakże nie ratuje to ich przed zużywaniem. Największym wrogiem długowieczności flashowych dysków jest zapis, stąd popularne stają się porady dotyczące jego zmniejszenia. Co zatem robić? Jak to robić? I czy na pewno odniesie to zamierzony efekt? Na powyższe i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku - jak usprawnić i przyspieszyć pracę dysku SSD.
Autor: Eversor - Maciej Sadowski
Poniższy artykuł poza zebraniem wszystkich praktycznych porad w jednym miejscu, poszedł nieco dalej - wykorzystując dyski OCZ Vertex 3 w ilości pięciu sztuk, postanowiliśmy przetestować, jak niektóre z przedstawionych wskazówek wpływają na ilość zapisywanych na SSD gigabajtów danych. Natomiast wśród przygotowanych porad znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
- Wyłączanie indeksowania plików
- Wyłączanie defragmentacji
- Wyłączanie wstępnego ładowania do pamięci
- Wyłączanie hibernacji
- Przenoszenie zmiennych środowiskowych
- Przenoszenie folderów osobistych użytkownika
- Przenoszenie pamięci wirtualnej
- Przenoszenie folderu SoftwareDistribution
- Przenoszenie profilu przeglądarki internetowej (IE i Opera)
- Przenoszenie profilu przeglądarki internetowej (Chrome i Firefox)
- Przenoszenie profilu WTW/AQQ
- Włączanie AHCI
- Włączanie buforowania zapisu i wyłączanie opróżniania owego bufora.
- Włączanie/kontrola stanu funkcji TRIM
Wszystkie porady pisane były z myślą o Windows 7 w założeniu, że posiadamy prawa administratora. Jeśli tych praw na naszym koncie jednak nie posiadamy, będzie trzeba albo zalogować się na konto z odpowiednimi uprawnieniami, albo uruchamiać programy używając opcji "Uruchom jako administrator". Większość porad powinna działać bez problemu również na Windows Vista. Na odchodzącym powoli do lamusa Windows XP z ewentualnymi modyfikacjami (inny sposób dojścia do pewnych okien/opcji) także wszystko powinno działać, ale dodatkowo doinstalować będzie trzeba odpowiednik linków symbolicznych.
Platforma i metodyka testów
Wszystkie testy przeprowadziliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 7 Professional 64 bit z podstawowymi aplikacjami oraz wykonanymi wszystkimi aktualizacjami. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI wpięte w porty wbudowanego w SB950 kontrolera (SATA III). Pomiary polegały na używaniu testowego komputera i zapisywaniu wartości HostWrites podawanej przez S.M.A.R.T. dysków pod koniec każdego dnia. Komputer pracował 9 dni, w czasie których oglądane było sporo filmów na YouTube, przeglądane były popularne portale typu PurePC (;]), czytano wiele rozdziałów internetowych komiksów itp. Dodatkowo grano w League of Legends, pisano na WTW i prowadzono rozmowy głosowe na Skype - generalnie typowe miesięczne wykorzystanie skondensowane w kilku dniach pracy. We wnętrzu platformy testowej znalazły się następujące podzespoły:
- Procesor: AMD Phenom II X2 550 - dostarczyło AMD
- Płyta główna: Gigabyte 990FXA-UD7 - dostarczył Gigabyte
- Pamięci: 2x 4GB Kingston KVR1333D3N9/4G - dostarczyło PurePC
- Karta graficzna: Palit GTX550 Ti Sonic - dostarczył Palit
- Dyski SSD: OCZ Vertex 3 60GB i 240GB - dostarczyło ExtremeMem
- Zasilacz: be quiet! Straight Power E5 500W - dostarczyło PurePC
Od 5 dnia włącznie w komputerze pracowała tylko jedna kość pamięci RAM. Dokładniejsze informacje o przebiegu testów znajdą się przy odpowiednich poradach. Kończąc ten rozbudowany wstęp, zachęcamy do lektury i zapraszamy do właściwych porad na następnych stronach.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Słowo wstępu
- 1 - Indeksowanie
- 2 - Defragmentacja
- 3 - Prefetcher i Superfetch
- 4 - Hibernacja
- 5 - Zmienne środowiskowe
- 6 - Foldery osobiste użytkownika
- 7 - Pamięć wirtualna
- 8 - Folder SoftwareDistribution
- 9 - Profil IE/Opery
- 10 - Profil Chroma/Firefoxa
- 11 - Profil WTW/AQQ
- 12 - AHCI
- 13 - Buforowanie zapisu
- 14 - Funkcja TRIM