Test przeglądarek internetowych 2014 - Która jest najszybsza?
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Niezwykłe narzędzie do zwykłej pracy
- 1 - Test przeglądarek internetowych 2014 - HTML
- 2 - Test przeglądarek internetowych 2014 - JavaScript
- 3 - Test przeglądarek internetowych 2014 - CSS
- 4 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Przetwarzanie grafiki i wideo
- 5 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Ilość zajmowanej pamięci #1
- 6 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Ilość zajmowanej pamięci #2
- 7 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Wykorzystanie pamięci RAM
- 8 - Podsumowanie Kto zwyciężył porównanie?
Wyświetlanie zawartości stron, zarządzanie pocztą elektroniczną, wideo-rozmowy, proste gry komputerowe i odtwarzanie filmów, stanowi codzienność każdej przeglądarki internetowej. Niestety, wbrew pozorom to popularne oprogramowanie już dawno przestało zadowalać się minimalnymi zasobami sprzętowymi. Bardzo często ilość wykorzystywanej pamięci operacyjnej oraz obciążenie procesora jest porównywalne z zaawansowanymi technicznie grami lub programami, co właścicieli słabszych komputerów musi doprowadzać do szewskiej pasji. Przeglądarkę trzeba zatem wybierać rozważnie, nie tylko kierować przywiązaniem do marki. Ostatnie porównanie tych aplikacji przeprowadziliśmy na łamach PurePC w listopadzie 2013 roku, dlatego postanowiliśmy wrócić do wiecznie żywego tematu. Czy w międzyczasie coś uległo zmianie? Deweloperzy postanowili popracować nad optymalizacją swoich produktów, czy skupili wyłącznie na dodawaniu nowych funkcji? Jaka przeglądarka internetowa tym razem okaże się najlepsza?
Autor: Pieczyrak Paweł
Oprogramowanie do przeglądania sieci powinno być narzędziem możliwie jak najbardziej uniwersalnym i łatwym do spersonalizowania. Oczywiście są osoby, którym wystarcza absolutnie podstawowa funkcjonalność w postaci paska adresu, aczkolwiek część bez zainstalowania ulubionych wtyczek lub skórek takiej współpracy sobie nie wyobraża. Trzeba również pamiętać, że strony internetowe tworzone są przy wykorzystaniu bardzo różnych technologii, zaś zadaniem przeglądarki jest ich prawidłowa obsługa, co bywa niestety bardzo trudne do zrealizowania. Oprócz tego deweloperzy muszą nieustannie trzymać rękę na pulsie jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Coraz więcej ataków jest bowiem wymierzanych nie bezpośrednio w systemy operacyjne oraz znajdujące w nich luki, ale właśnie w przeglądarki internetowe, dlatego niezmiernie ważną sprawą okazuje się właściwe i szybkie dystrybuowanie poprawek.
Zanim przejdziemy do wykresów i rozpoczniemy wielki pojedynek, rzućmy okiem jak kształtuje się popularność przeglądarek według witryny ranking.pl. Firefox pozostaje liderem na lokalnym rynku, ale Google Chrome już praktycznie dogonił konkurenta i bardzo możliwe, iż najbliższe tygodnie przyniosą zmiany na tym stanowisku. Aktualne udziały oprogramowania od fundacji Mozilla wynoszą 34,10%, zaś produkt największego internetowego giganta uzyskał wynik 34,05%. Trzecie miejsce dzierży przeglądarka Internet Explorer z wynikiem 12,51%, czyli bardzo daleko od pierwszego i drugiego stołka podium. Gdzie w tym wszystkim znajduje się Opera, która w ostatnim czasie przechodzi poważne zawirowania? Norweski zawodnik utrzymuje 6,05% udziałów i pomijając mobilne wersje przeglądarek zajmuje zaszczytne czwarte miejsce. Opera nigdy nie była szczególnie popularna pomimo tego, iż oferowała szerokie opcje konfiguracyjne. Teraz będzie jej jeszcze trudniej uzyskać lepszy wynik, ponieważ nowe edycje wypadają pod tym względem znacznie gorzej. Chociaż z każdym wydaniem jest coraz lepiej, to ciągle czegoś brakuje...
Popularność przeglądarek internetowych
Dane na lipiec 2014 roku
Wartość procentowa (więcej = lepiej)
W dobie chmur obliczeniowych synchronizacja danych w przeglądarkach internetowych jest niemalże obowiązkowa. Bardzo dużo ludzi korzysta z kilku komputerów, posiada urządzenia mobilne i chyba nikt nie chciałby ręcznie przenosić wszystkich zakładek pomiędzy stanowiskami. Obecna technika wyręcza nas w tym zadaniu i wszystko dzieje się automatycznie. Przeglądarki w dzisiejszych czasach oferują synchronizację nie tylko zakładek, ale i zainstalowanych dodatków, historię przeglądania jak również haseł, co znacznie zwiększa komfort korzystania z danego oprogramowania na kilku maszynach. Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do wielkiego pojedynku, w którym zmierzą się takie przeglądarki jak Google Chrome, Google Chrome w wersji 64-bitowej, Internet Explorer, Firefox, Opera oraz deweloperska Opera dla Linuksa. Zostały przygotowane aż trzy areny bitewne: Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1, Windows 8.1 Update 1 oraz Linux Mint 17. Wszystkie testy przeprowadziliśmy na laptopie Packard Bell EasyNote LJ65 o konfiguracji: Intel Pentium T4500 2.3 GHz, 4 GB DDR3 i NVIDIA GeForce G210M. Zawodnicy już stoją na ringu - a Wy zajęliście miejsca na trybunach?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Niezwykłe narzędzie do zwykłej pracy
- 1 - Test przeglądarek internetowych 2014 - HTML
- 2 - Test przeglądarek internetowych 2014 - JavaScript
- 3 - Test przeglądarek internetowych 2014 - CSS
- 4 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Przetwarzanie grafiki i wideo
- 5 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Ilość zajmowanej pamięci #1
- 6 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Ilość zajmowanej pamięci #2
- 7 - Test przeglądarek internetowych 2014 - Wykorzystanie pamięci RAM
- 8 - Podsumowanie Kto zwyciężył porównanie?