Powstanie bezpośredni następca TrueCrypta?
Szum po spektakularnych wydarzeniach dotyczących oprogramowania TrueCrypt jeszcze nie ucichł i do tej pory nie wiadomo co tak naprawdę się stało - zapewne nigdy nie poznamy całej prawdy. Aplikacja o wspomnianej nazwie doczekała się nowej wersji 7.2, która została uznana za niebezpieczną przez samych twórców, przy okazji z oficjalnego repozytorium zostały usunięte wszystkie wcześniejsze wersje wraz z kodem źródłowym. Przypadek? Nie sądzimy, a szerzej o tej sprawie pisaliśmy tutaj . Na szczęście w przyrodzie nic nie ginie i sami użytkownicy tego oprogramowania postanowili wziąć sprawy we własne ręce i dzięki temu, że projekt posiada otwarty kod źródłowy istnieje większa szansa, że ktoś dalej poprowadzi rozwój tej aplikacji, ewentualnie zbuduje nowy pakiet na bazie starego sprawdzonego TrueCrypta. W sieci powstała strona TrueCrypt.ch poświęcona stabilnemu rozwojowi aplikacji. Czy to się uda?
Czas pokaże, zaś już na wstępie projekt zakłada bardzo ciekawe cele do spełnienia. Przede wszystkim należy ukończyć audyt kodu źródłowego aplikacji. Pierwsze testy wykazały, że żadne tylne furtki w kodzie nie zostały zamieszczone, ale niestety to jest dopiero tylko pierwsza faza. Kolejny krok to oczywiście poszukiwanie chętnych osób do dalszego rozwoju oprogramowania bądź w razie konieczności zbudowanie forka. Poszukiwany jest również sponsor i mamy nadzieje, że nie będzie to NSA ;-). Przy okazji w Internecie krąży bardzo ciekawa teoria spiskowa, która mówi o tym, iż sami twórcy TrueCrypta postanowili zamknąć projekt i ogłosić światu, że nowa wersja nie nadaje się do bezpiecznego korzystania.
Jeżeli byłaby to prawda, to w jakim celu mieliby to robić? Jak już wyżej wspomnieliśmy, tylko pierwsza część audytu kodu została ukończona i być może twórcy bali się, że w dalszych fazach wyjdą dziury, które rzeczywiście znacząco naruszałyby bezpieczeństwo kompromitując jednocześnie całą aplikację jak i jej deweloperów. Oczywiście to jest tylko mocno wątpliwa teoria spiskowa i należy ją traktować z przymrożeniem okna. Niemniej jednak taka wersja wydarzeń również może okazać się prawdziwa, tak samo jak wyraźne naciski na deweloperów ze strony władz. Trzeba się cieszyć z tego, iż znalazła się grupa odważnych osób, które chcą dalej rozwijać to oprogramowanie.
Czy TrueCrypt wstanie na nogi i z jakim skutkiem? Czas pokaże.
Źródło: TrueCrypt.ch / Softpedia
Powiązane publikacje

OpenAI prezentuje GPT-4.1 Mini i Nano, oferujące większy kontekst, lepsze kodowanie i niższe koszty dla deweloperów
9
Google Chrome 136 eliminuje 23-letnią lukę umożliwiającą śledzenie historii przeglądania przez strony internetowe użytkowników
7
Google testuje funkcję Power Up w mobilnej wersji Gemini, która automatycznie ulepsza zapytania użytkownika
12
Corsair wprowadza nową możliwość aktualizacji swoich urządzeń. Wystarczy przeglądarka internetowa
13