Apple OS X - Najbardziej dziurawe oprogramowanie w 2015 roku
Dziury i błędy w oprogramowaniu są czymś, czego po prostu nie da się uniknąć. Wynikają one z pomyłek, niewiedzy, a czasami zwyczajnego pośpiechu. Obecnie liczy się przede wszystkim zarabianie, a nie dostarczanie produktów choćby nieco zbliżanych do ideału. Błędów nie uniknięto także w ubiegłym, 2015 roku. Ich liczba z roku na rok rośnie, choć ma to oczywiście związek z tym, że oprogramowanie, z którego korzystamy, staje się coraz bardziej rozbudowane. Organizacja Common Vulnerabilities and Exposures udostępnia informacje o wykrytych zagrożeniach, teraz podzielił się ona statystykami związanymi z ubiegłym rokiem. Wiele osób mogło podejrzewać, że najbardziej dziurawym oprogramowaniem był Flash. Tak się jednak nie stało, na niechlubnym piedestale stoi Apple.
Apple popełniło najwięcej błędów, Microsoft jest na drugim miejscu.
To właśnie sadownicy z Cupertino okazali się zespołem, który popełnił w 2015 roku najwięcej gaf. Specjaliści od bezpieczeństwa znaleźli w oprogramowaniu tej firmy łącznie aż 654 błędy związane z bezpieczeństwem. Czy ktoś uważa jeszcze OS X za najbezpieczniejszy system, w którym nawet zupełny laik nieświadomy zagrożeń będzie się w stanie przed nimi ochronić? Niestety rosnąca popularność tej platformy powoduje, że każde z wykrytych zagrożeń staje się coraz istotniejsze. Na drugim miejscu znajduje się Microsoft, w przypadku którego wykryto aż 571 podatności – pamiętajmy jednak, że w portfolio tej korporacji znajduje się wiele najróżniejszych aplikacji, nie tylko dla użytkowników domowych, ale także biznesowych i do zastosowań serwerowych.
Dalej na liście znajduje się Cisco (488 błędów), Oracle rozwijające m.in. Javę (479 błędów), Adobe (łącznie 460 błędów), a także Google (323 błędów). W porównaniu rok do roku Apple „utrzymało pozycję lidera”, przetasowania nastąpiły na niższych pozycjach. Warto zaznaczyć, że Microsoft mimo wysokiej lokaty wypada nieźle, bo w latach 1999-2010 nieprzerwanie utrzymywał pierwsze miejsce. Jeżeli chodzi o luki w określonych programach to i tu prowadzą twórcy OS X – w systemie tym znaleziono 348 podatności, wersja mobilna, czyli iOS to natomiast 375 podatności. Dopiero na trzecim miejscu znajduje się program, który nikogo dziwić nie powinien: Adobe Flash Player. W tym znaleziono ubiegłym roku „tylko” 316 podatności.
Jeżeli nie korzystamy z Flasha i Javy, powinniśmy je odinstalować.
Listę dziurawych aplikacji uzupełniają oczywiście wszystkie popularne przeglądarki: Internet Explorer (231 błędów), Google Chrome (187 błędów), a także Mozilla Firefox (178 podatności). Co ciekawe, systemy operacyjne wypadają całkiem nieźle, w Windows 8.1 znaleziono 151 podatności, o jedną mniej niż w przypadku Ubuntu. Oczywiście wszystkie te statystyki i zajęcie przez Apple pierwszego miejsca nie oznaczają, że Flash Player lub Java są bezpieczne. Jeżeli nie potrzebujemy tego typu wtyczek, najlepiej z nich zrezygnować i je odinstalować – dzięki temu prostemu zabiegowi usuwamy jeden z możliwych wektorów ataków, wykorzystywanych w najróżniejszych celach.
Powiązane publikacje

CrystalMark Retro 2.0.0 to nowa wersja kultowego benchmarku z obsługą systemów od Microsoft Windows 95 do Windows 11
8
Google Gemini 2.5 Pro dostępny za darmo. Nowy model AI zaskakuje wynikami w testach i multimodalnością
21
Apple planuje rewolucję w aplikacji Zdrowie, wprowadzając wirtualnego lekarza wykorzystującego sztuczną inteligencję
24
Przeglądarka internetowa Vivaldi integruje się z Proton VPN. Użytkownicy mogą stać się bardziej anonimowi w Internecie
142