Premiera be quiet! Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro
Chociaż oczy wszystkich fanów komputerowego świata z pewnością będą dzisiaj zwrócone w jednym, konkretnym kierunku - na premierę oraz testy najnowszych układów AMD Radeon RX 480, to wbrew pozorom to nie jedyne wydarzenie warte uwagi. Specyfika rynku podzespołów komputerowych skutkuje tym, że kilka gałęzi potrafi być równie ciekawych w tym samym momencie. W tym przypadku, prócz oczywistej - kart graficznych, warto jeszcze wspomnieć o kolejnej - obudowach. Niespełna miesiąc temu informowaliśmy was o pierwszych doniesieniach, według których niemiecka firma be quiet! planowała rozszerzyć swoją ofertę. Dzisiaj już wiemy, że jest to pewne bowiem dwie nowe obudowy mają swoją premierę w Polsce - Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro. Sporo podejrzeń zostało potwierdzonych a nieścisłości wyjaśnione. Jasnym się stało, że mamy do czynienia z dobrze przemyślanymi produktami klasy premium.
Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro to produkty stawiające przede wszystkim na ciszę, dobry przepływ powietrza oraz modularność całej konstrukcji.
Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro to obudowy typu full tower o wymiarach 24,3 cm (szerokość) x 58,5 cm (wysokość) x 57,7 cm (głębokość). Wykonane zostały z szczotkowanego aluminium o grubości 0.8 mm, stali SECC o grubości 0,8 - 1 mm oraz tworzywa ABS. Można zaliczyć je do wagi ciężkiej przy wadze wynoszącej 14,4 kilograma lub 14,2 kilograma, bez opakowania. Obie obudowy przygotowano pod płyty główne w standardzie E-ATX, XL-ATX, ATX, M-ATX czy mini-ITX. Co ważne tacka jest w pełni demontowalna, dzięki czemu można zamontować ją po przeciwległej stronie obudowy lub po prostu wyjąć i używać jako swoisty, mały "Bench Table". W takim wypadku przy testowaniu części komputerowych konieczność ciągłego schylania się i odkręcania śrubek jest zlikwidowana. Ta niemiecka myśl konstrukcyjna jest w stanie pomieścić coolery CPU nie przekraczające swoją wysokością 185 milimetrów, innymi słowy zamontować można tutaj prawie wszystkie rozwiązania dostępne na rynku. Dla kart graficznych przewidziano 325 milimetrów przestrzeni lecz jeśli zajdzie taka potrzeba - po demontażu klatki dla dysków HDD, mamy do dyspozycji 470 milimetrów.
Główną myślą przewodnią dla projektantów be quiet! była doskonała wszechstronność, którą osiągnięto dzięki elastyczności aranżacji. Przesuwana w pionie, w pełni demontowalna tacka na płytę główną to tylko początek. Klatka na napędy optyczne 5,25 cala, która jest w stanie pomieścić do dwóch urządzeń również jest banalnie prosta do usunięcia. Podobnie sprawa wygląda z klatką HDD, która mieści do siedmiu nośników 3,5 cala lub czternastu nośników 2,5 cala. Po usunięciu zbędnych nam elementów zyskujemy masę miejsca - czy to na rozbudowane karty graficzne lub spektakularne systemy chłodzenia. Dzięki takiemu zabiegowi poprawiamy cyrkulacja powietrza. Na boku obudowy znajdziemy duże przeszklenie, które daje wgląd do wnętrza komputera podświetlone przez dołączone przez producenta a montowane przez użytkownika oświetlenie LED. Składa się ono z dwóch pasków diod, które oferują pełną paletę barw RGB.
Obudowy Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro zostały przygotowane pod gotowe jak i autorskie układy chłodzenia, zarówno te standardowe jak i bardziej wyszukane - wodne. Na górze obudowy można zamontować do czterech wentylatorów 120 milimetrów, trzy wentylatory 140 milimetrów lub jeden o średnicy 180 milimetrów. W przypadku chłodzenia cieczą pomieścimy tutaj radiator do 420 milimetrów. Na przodzie przygotowano jedno miejsce dla wentylatora o średnicy 120 lub 140 milimetrów, jednak tu również wejdzie chłodnica o długości nie przekraczającej 420 milimetrów. Na dole obudowy przewidziano miejsca dla dwóch jednostek 120 lub 140 milimetrów lub chłodnicy nie dłuższej niż 280 milimetrów. Z tyłu brak opcjonalnych miejsc, umieścić tutaj można tylko radiator lub wentylator o wymiarach 120 lub 140 milimetrów. Producent zamontował trzy fabryczne wentylatory Silent Wings 3 ze sterowaniem PWM. Są to ciche, acz wydajne jednostki o średnicy 140 milimetrów pracujące z prędkością 1000 obrotów na minutę. Dwie z nich znajdują się z przodu, jedna zaś z tyłu.
Jako, że same obudowy celują w nieco bardziej zamożniejszego klienta nie brak im zatrzęsienia akcesoriów. Część z nich to banały, inne zaś są ciekawymi rozwiązaniami. Oba modele zostały wyposażone w bogaty system filtrów przeciwkurzowych oraz mat wyciszających, które zmieniają charakterystykę dźwięku w taki sposób, by była ona przyjemniejsza dla ucha. Według zapewnień firmy be quiet! udało się osiągnąć całkowite wytłumienie dzięki elementom absorbującym wibracje pochodzące z zasilacza, płyty głównej oraz dysków twardych. Oba modele zostały wyposażone w manualne kontrolery obrotów obsługujące do trzech wentylatorów 4 pin oraz trzech jednostek 3 pin. W przypadku wersji PRO dołączono jeszcze hub PWM.
Jak sama nazwa wskazuje Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro to dwa warianty tego samego modelu. Drugi z nich jest nieco bardziej rozbudowany. W przypadku podstawowej wersji panel boczny to zwykła, wyciszona blacha z otworem typu "2 w 1". Można go ustawić w trzech położeniach - maksymalnie otwarty w celu zamontowania dwóch dodatkowych wentylatorów i zapewnienia jeszcze większego przepływu powietrza, połowicznie otwarty dla kompromisu cisza-wydajność lub po prostu zamknięty by zniwelować ewentualne odgłosy z wnętrza komputera. Dark Base 900 Pro posiada w miejscu jednego z paneli bocznych "okno" wykonane z przyciemnianego szkła hartowanego o grubości 4 milimetrów.
W przypadku przedniego panelu wyjść I/O został on umieszczony na górze obudowy. Oferuje on dwa złącza USB 3.1 Gen1, dwa USB 2.0, wyjścia audio, przycisk Power oraz Reset wraz z diodą informującą o pracy dysku. Nieco niżej, pod drzwiczkami obudowy schowany został kontroler obrotów. W przypadku Dark Base 900 Pro nad przednim panelem zauważyć można sporawy prostokąt. Jest to bezprzewodowa ładowarka w standardzie Qi, dzięki której naładujemy bezprzewodowo telefon. Produkty dostępne są już w polskich sklepach z sugerowaną ceną 199 euro za Dark Base 900 i 249 euro za Dark Base 900 Pro. Obie wersje niemieckiego produktu dostępne są w znanych trzech wersjach kolorystycznych - pomarańczowej, czarnej oraz srebrnej. Obudowy zostały objęte trzyletnią gwarancją producenta.
Powiązane publikacje

ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9
Antec FLUX SE - obudowa Mid Tower z drewnianym akcentem, która oferuje 5 wentylatorów i wygłuszające panele boczne
20
Thermaltake TR100 Mini - debiut rynkowy małej i przenośnej obudowy PC dla płyt głównych ITX i dużych kart graficznych
40