Test HP Pavilion M6 - APU A10-4600M w ciekawym wydaniu
- SPIS TREŚCI -
Niecały miesiąc temu oficjalną premierę miały układy AMD Trinity dla komputerów stacjonarnych, które zaprezentowaliśmy na przykładzie A10-5800K (LINK). O wiele wcześniej, ponieważ jeszcze w maju bieżącego roku, zaszczyt ten dosięgnął układy mobilne. Natomiast na początku września mieliśmy przyjemność testować laptopa ASUS R500DR, opartego wówczas o najnowsze dzieło AMD - układ Trinity A10-4600M (LINK). Notebook ten niestety trochę nas rozczarował. Przeciętna jakość wykonania, wysoki throttling procesora czy chociażby brak dwóch kości pamięci pracujących w trybie dual-channel sprawiły, że wypadł on zdecydowanie poniżej oczekiwań. Do redakcji dotarł jednak znacznie ciekawszy HP Pavilion M6, który miejmy nadzieję nie ograniczy tym razem wydajności najmocniejszego układu mobilnego AMD Trinity. Zapraszamy zatem do artykułu i przekonajmy się, co naprawdę potrafi APU AMD Trinity A10-4600M.
Autor: Tomkoon - Tomasz Kowalski
Układ Trinity A10-4600M to w chwili obecnej najmocniejsza mobilna jednostka od AMD. Oferuje ona cztery rdzenie obliczeniowe oraz zintegrowany układ graficzny Radeon HD7660G, który dodatkowo można połączyć w trybie CrossFire (Dual Graphics) z inną kartą graficzną - począwszy od Radeona HD 7450M na modelu HD 7670M kończąc. Osoby poszukujące dokładniejszych informacji na temat budowy Trinity zachęcamy do zapoznania się z architekturą, która została opisana w poprzednim artykule o notebooku ASUS R500DR (LINK) oraz desktopowej wersji Trinity A10-5800K (LINK). Bohater dzisiejszego testu - HP Pavilion M6 - wzmocniony został dodatkowo o całkiem niezłe GPU w postaci Radeona HD7670M. W połączeniu z jego zintegrowanym bratem notebook ten powinien oferować naprawdę przyzwoitą wydajność graficzną. Biorąc pod uwagę problemy ostatnio testowanego notebooka ASUS na platformie AMD, dopiero teraz przekonamy się co faktycznie taka maszyna potrafi.
Gama najnowszych procesorów AMD obejmuje zarówno modele dwu, jak i czterordzeniowe. Różnią się one od siebie wartością TDP, ilością pamięci podręcznej oraz przede wszystkim zastosowanym układem graficznym. Producent zapewnia, że odpowiednik Trinity w porównaniu do modelu opartego o architekturę Llano oferuje o 19% większą wydajność obliczeniową oraz 32% większą wydajność graficzną. Model A10-4600M, który zagościł w testowanym notebooku to natomiast nowa klasa, która nie posiada swojego odpowiednika w Llano. Mimo, iż na łamach naszego portalu mieliśmy już okazję zaznajomić się z APU A10-4600M, to jego wydajność nadal jest pewną zagadką.
Cena notebooka HP Pavilion M6 wraz z systemem operacyjnym, to w danej chwili równe trzy tysiące złotych. W tej kwocie spokojnie można dostać notebooki oparte o procesory Intel Core i5-3210M i karty graficzne GeForce GT640M, a także mocniejsze GT650M oraz GTX660M, choć już bez systemu operacyjnego w zestawie. W związku z tym nasze oczekiwania względem testowanego notebooka będą dość wysokie. Jako punkt odniesienia zdecydowaliśmy się użyć komputera Samsung NP550P7C wyposażonego w procesor Core i7-3610QM oraz kartę graficzną GeForce GT650M. Jest to wprawdzie nieco wyższa półka cenowa, lecz w końcu układ Dual Graphics w testowanym Pavilionie również nie wygląda słabo. Przejdźmy zatem do kolejnej strony i sprawdźmy, jak z zewnątrz prezentuje się laptop firmy Hewlett-Packard.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »