HDD vs SSD w notebooku - testy wydajności i energooszczędności
- SPIS TREŚCI -
- 0 - SSD vs HDD
- 1 - Toshiba - Specyfikacja
- 2 - Toshiba - Testy syntetyczne
- 3 - Toshiba - Testy praktyczne
- 4 - Toshiba - Testy baterii
- 5 - Asus - Specyfikacja
- 6 - Asus - Testy syntetyczne
- 7 - Asus - Testy praktyczne
- 8 - Asus - Testy baterii
- 9 - HP - Specyfikacja
- 10 - HP - Testy syntetyczne
- 11 - HP - Testy praktyczne
- 12 - HP - Testy baterii
- 13 - Czy warto kupić SSD?
Dyski Solid State Drive (SSD) stają się powoli łakomym kąskiem dla coraz większego grona odbiorców, a należą do niego oczywiście także właściciele komputerów przenośnych. Ceny tych twardzieli wprawdzie nadal stoją na dość wysokim poziomie, lecz wiele osób decyduje się na ich zakup, pomimo mniejszej w stosunku do tradycyjnych modeli pojemności. SSD oferują w zamian ogromny skok wydajnościowy, co skutecznie zwiększa komfort pracy. Nie sposób też ukryć, że dyski Hard Disk Drive (HDD) stanowią w dzisiejszych laptopach bardzo wąskie gardło, zwłaszcza, że w większości komputerów przenośnych stosowane są modele o prędkościach obrotowych rzędu 5400 obr./min. W niniejszym artykule mamy zamiar sprawdzić, jakie plusy bądź minusy przyniesie nam zmiana dysku HDD na SSD. Testy przeprowadziliśmy na trzech komputerach - 17,3" laptopie Asus K73E, 15,6" HP DV6-6025EW oraz netbooku Toshiba NB550D. Dyski SSD jakie trafiły do naszego testu to Samsung SSD 470 128GB oraz Kingston SSDNow V100+ 96GB i HyperX SSD 120GB. Zestawienie to powinno pokazać nam jak dyski tego typu sprawują się w naszych laptopach i czy warto w nie zainwestować wcale niemałe pieniądze.
Autor: Tomkoon - Tomasz Kowalski
Wybór dysków do testu został podyktowany w znaczącym stopniu ich cenami, lecz zwracaliśmy również szczególną uwagę na deklarowane wartości poboru prądu. Postanowiliśmy tym samym sprawdzić, jak powszechna opinia o energooszczędności SSD wygląda w praktyce. Wzięliśmy więc modele z trzech różnych półek cenowych o dość znacznych różnicach poboru prądu w zależności od obciążenia. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej parametrom SSD deklarowanym przez producenta:
Jak widać w załączonej tabelce dyski SSD różnią się dość zasadniczo. Kingston HyperX oferuje ponad dwukrotnie wyższe prędkości zapisu i odczytu od konkurentów, zatem będzie górować w testach wydajnościowych. Samsung powinien pokazać swoją siłę w testach baterii podczas obciążenia, natomiast Kingston SSDNow V100+ w trakcie tzw.: bezczynności. Czy nasze przewidywania się sprawdzą zobaczymy w dalszej części artykułu, natomiast teraz chcielibyśmy przyjrzeć się jeszcze testowanym komputerom i dyskom w nich zastosowanych.
Pierwszym komputerem przenośnym jakiemu się przyjrzymy, będzie netbook Toshiba NB550D, który niedawno zagościł w opublikowanym na PurePC teście pięciu netbooków. Producent zastosował w modelu dysk własnej konstrukcji - MK-2565GSXN o pojemności 250GB i prędkości obrotowej 5400 obr./min. Sprawdzimy, czy mimo słabej wydajności podzespołów w tych komputerkach dyski talerzowe stawiają im ograniczenia i czy dysk SSD przyniesie spodziewany skok wydajnościowy. Drugim komputerem, jaki trafił do naszej redakcji jest wspomniany wcześniej 17,3" ASUS K73E. Wyposażony w wydajny procesor Intel Core i5-2520m, interfejs SATA III oraz dwa dyski twarde przyniesie nam ciekawe wyniki, gdyż właśnie laptopy z możliwością podłączenia drugiego dysku twardego będą miały największe szanse otrzymania SSD. Ostatni laptop jaki znalazł się w naszym teście, to HP DV6-6025EW wyposażony w czterordzeniowy procesor AMD Phenom II P960 oraz dysk Seagate Momentus 7200.4 o pojemności 500GB i prędkości obrotowej 7200 obr./min. Test w tym komputerze powinien pokazać nam, czy dysk twardy o większej prędkości obrotowej chociaż trochę zmniejsza dystans do ich półprzewodnikowych braci.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 0 - SSD vs HDD
- 1 - Toshiba - Specyfikacja
- 2 - Toshiba - Testy syntetyczne
- 3 - Toshiba - Testy praktyczne
- 4 - Toshiba - Testy baterii
- 5 - Asus - Specyfikacja
- 6 - Asus - Testy syntetyczne
- 7 - Asus - Testy praktyczne
- 8 - Asus - Testy baterii
- 9 - HP - Specyfikacja
- 10 - HP - Testy syntetyczne
- 11 - HP - Testy praktyczne
- 12 - HP - Testy baterii
- 13 - Czy warto kupić SSD?