Gigabyte i Acer prezentują stacje eGPU dla notebooków
eGPU choć znane od dawna nadal nie zdobyły wielkiej popularności, pozostając raczej ciekawostką niż realną alternatywą dla gamingowych laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Dotychczas, chcąc skorzystać z dobrodziejstw desktopowego układu graficznego, oprócz laptopa z mało popularnym (poza rynkiem urządzeń dla biznesu), portem Express Card, posiadać trzeba było również trochę samozaparcia aby zmusić takowy do działania, korzystając z dostępnych na rynku przystawek. Od jakiegoś czasu trend ten zaczyna się zmieniać, możemy już zaopatrzyć się w gotowe stacje eGPU od Alienware Razera czy MSI, zaś ostatnio również Asus, zdążył pochwalić się swoim autorskim rozwiązaniem. Teraz zaś kolejni z dużych producentów podążając zgodnie z panującym trendem prezentują swoje eGPU a mowa tu Acer i Gigabyte. Takie zainteresowanie tematem wynika najprawdopodobniej z popularyzacji złącz USB Type-C z Thunerbolt 3, które jest w stanie zapewnić wystarczająco szybki transfer danych.
Acer Graphics Dock zaoferuje użytkownikom notebooków, wydajność wbudowanego układu GeForce GTX 960M. Gigabyte GP-T3GFx daje możliwość zamontowania dowolnej desktopowej karty graficznej.
Stacja Acer Graphics Dock, różni się od podobnych konstrukcji konkurencji, gdyż przy wymiarach 245 x 130 x 22.8 mm i wadze 700 gram, spokojnie może być przenoszona razem z laptopem. Jednakże za tak kompaktowe wymiary przyjdzie nam dość słono zapłacić, bagatela 350 Euro (ok. 1500 zł). Wewnątrz urządzenia znajdziemy zaledwie mobilną kartę graficzną GeForce GTX 960M, która specyfikacją i wydajnością, jest bliźniaczo podobna do niezbyt wydajnego GeForce GTX 750 Ti. Niestety, urządzenie nie będzie zgodne ze wszystkimi laptopami, wyposażonymi w złącze USB Type-C z Thunderbolt 3. Pierwszymi laptopami, do których będziemy mogli podłączyć eGPU, będą Aspire Switch 12 S oraz Aspire R13. Acer Graphics Dock wyposażony zostanie w komplet różnego rodzaju złącz: jack 3,5 mm, 3x USB 3.0, USB Type-C, RJ-45 oraz wyjścia wideo: HDMI oraz 2x DisplayPort.
Za zasilenia urządzenia odpowiadać będzie zasilacz o mocy 135 W. Przystawka eGPU od Acera, pojawić ma się w sprzedaży w wrześniu tego roku. Na ten moment trudno wyobrazić sobie, aby miała zdobyć dużą popularność, gdyż z pewnością jest o wiele mniej użyteczna od tego co oferuje konkurencja. Może gdyby pokuszono się o zamontowanie w niej topowego mobilnego układu Pascal, sytuacja ta przestawiała by się inaczej, na ten moment wygląda, iż Acer Graphics Dock, stanie się jedynie ciekawostką. Być może w przyszłości Acer pokusi się o rozwinięcie tej idei, oferując stację wyposażoną w mocniejsze GPU.
W odróżnieniu od Acera, firma Gigabyte zaprezentowała, aż pięć różnych stacji dokujących, wśród, których znalazła się przystawka eGPU. Z pewnością dobrą informacją jest, że najprawdopodobniej tym razem będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniem uniwersalnym, co znaczy, że stacje od Gigabyte podłączymy do wszystkich laptopów posiadających złącze Thunderbolt 3. Gdyby się ona potwierdziła, byłby to bardzo mocny cios w stronę konkurencji. Gigabyte GP-T3GFx wyglądem przypomina obudowę komputerową typu tower w standardzie mini-ATX. Wewnątrz stacji mamy możliwość instalacji desktopowej karty graficznej, która w odróżnieniu od pozostałych stacji eGPU obecnych na rynku zorientowana będzie pionowo. Pozostałe z pokazanych stacji również korzystają ze złącza Thunderbolt 3, oferując w zamian szereg różnych portów rozszerzeń np. Gigabyte GP-TBT3 posiada następujące złącza:
- 9 x USB 3.0 Type-A
- 1 x USB 3.0 Type-C
- 1 x USB 3.1 Gen.2 Type-A
- 1 x USB 3.1 Gen.2 Type-C
- 1 x Gigabit LAN Port
- 1 x SD Card reader
- 1 x MicroSD reader
- 1 x 3.5 mm Line-In
- 1 x 3.5 mm Line-Out
- 1 x PS/2 Port
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI Port
- 1 x PCIe x4 M.2 SSD Slot
- 1 x PCIe x1 M.2 SSD Slot
- 1 x M.2 Slot 2230 for Wifi
Na dzień dzisiejszy nieznane pozostają daty premier ani ceny stacji dokujących Gigabyte. Jak widać liczba urządzeń korzystających z możliwości złącz Thunderbolt 3 ciągle rośnie, niestety w opozycji do niewielkiej liczby laptopów w nie wyposażonych. Mamy nadzieję, że proporcja ta niedługo ulegnie wyrównaniu i złącze to stanie się standardem w komputerach przenośnych.