Gigabyte Ultra Durable VGA Radeon HD 5800
Gigabyte zaprezentował najnowsze produkty z rodziny Ultra Durable VGA Radeon HD 5800. Nowe modele wykorzystują sprawdzoną już serię układów graficznych ATI Radeon HD 5800, oferując przy tym autorskie rozwiązania firmy Gigabyte, które zapewniają wyższą wydajność, stabilność oraz niższe temperatury pracy w porównaniu do produktów referencyjnych. Trzy karty Gigabyte - GV-R587UD-1GD, GV-R585OC-1GD i GV-R583UD-1GD – zbudowane są w oparciu o zaawansowane rdzenie graficzne ATI z serii Radeon HD 5800, wykonane w procesie technologicznym 40 nm i współpracujące z najszybszymi na rynku modułami pamięci GDDR5. Ponadto, architektura ATI zapewnia wsparcie dla najnowszych technologii takich jak: Microsoft DirectX 11, ATI Eyefinity, ATI Stream, Quad ATI CrossFireX multi-GPU, UVD 2 i PowerPlay.
Debiutujące modele Gigabyte GV-R587UD-1GD, GV-R585OC-1GD i GV-R583UD-1GD wykorzystują również drugą generację silnika graficznego ATI TeraScale, który dzięki zastosowaniu odpowiednio 1600, 1440 i 1120 procesorów strumieniowych oferuje wydajność przekraczającą 2 teraFLOPS-y. Każda z opisywanych kart może pochwalić się 1GB pamięci GDDR5, która charakteryzuje się znacznie wyższą przepustowością danych w stosunku do starszych kości GDDR3.
Wszystkie trzy modele wyposażone są w wyjścia DisplayPort umożliwiające przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (przepustowość interfejsu to 10,8Gb/s). Ponadto Gigabyte GV-R587UD-1GD, GV-R585OC-1GD i GV-R583UD-1GD oferują także możliwość podłączenia telewizora, monitora czy projektora za pomocą złącza HDMI z pełną obsługą dźwięku w formacie 7.1. Dodatkowo seria kart Gigabyte Ultra Durable Radeon VGA HD 5800 zapewnia wsparcie dla technologii ATI PowerPlay, czyli zaawansowanego systemu zarządzania energią GPU. Dzięki temu możemy liczyć na bardzo dobry stosunek wydajności za wat energii, a co za tym idzie i niższe rachunki za prąd.
Wprowadzane do sprzedaży karty GV-R587UD-1GD, GV-R585OC-1GD i GV-R583UD-1GD wykorzystują unikalną technologię GIGABYTE Ultra Durable VGA. Jej najważniejsze zalety można wymienić w pięciu punktach:
- dwie warstwy miedzi w PCB karty graficznej przekładają się na zmniejszenie impedancyjności i poprawienie charakterystyki cieplnej
- wykorzystanie wysokiej klasy pamięci firm Samsung i Hynix, które zapewniają znacznie lepszy potencjał OC w porównaniu do standardowych modeli
- oryginalne japońskie kondensatory, które są gwarancją stabilności pracy, wydłużają żywotności oraz istotnie zwiększają możliwości podkręcania
- cewki z ferrytowym rdzeniem wpływają na obniżenie zużycia energii
- tranzystory MOSFET o obniżonej rezystancji pozwalają na zmniejszenie zużycia energii i wydzielania ciepła
Powyższe elementy wpływają na obniżenie od 5 do 10% temperatury GPU, zmniejszenie zużycia energii o około 10-30% oraz podniesienie potencjału na podkręcanie o 10-30%. W tym ostatnim przypadku duże znaczenie ma także zastosowanie rozbudowanego systemu chłodzenia, który wykorzystuje dwa wiatraki i cztery rurki cieplne. Rozwiązanie takie zapewnia skuteczne odprowadzenia ciepła w trakcie obciążenia GPU (gry) jak i cichą pracę podczas korzystania z komputera na co dzień (edycja tekstu czy przeglądanie zasobów Internetu).
Źródło: Gigabyte