Dell UltraSharp UP3017Q - monitor OLED 4K 120 Hz
Technologia produkcji monitorów idzie do przodu w błyskawicznym tempie, a przykładem tego jest bardzo prężnie rozwijający się rynek urządzeń dla graczy. Na półki sklepowe regularnie wchodzą kolejne modele, a firmy prześcigają się nie tylko w kwestiach wizualnych, ale również tych związanych ze specyfikacją. Dlatego dzisiaj możemy napisać o czymś naprawdę ciekawym, bowiem Dell postanowił wzbogacić swoje portfolio o pierwszy monitor 4K z odświeżaniem matrycy wyższym, niż standardowe 60 Hz. Mowa o modelu UltraSharp UP3017Q, który może pochwalić się 30 calowym panelem OLED z doskonałym odwzorowaniem barw. Pierwszy raz mogliśmy o nim usłyszeć podczas targów CES 2016 odbywających się w Las Vegas, lecz tym razem miejsca ma oficjalna premiera, a co za tym idzie, poznaliśmy pełną specyfikacje techniczną oraz cenę.
Dell prezentuje pierwszy w swojej ofercie monitor 4K oparty o panel OLED z odświeżaniem na poziomie 120 Hz.
Dell UP3017Q stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów sprzętu komputerowego, bowiem mamy do czynienia z panelem potrafiącym wyświetlić obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 przy odświeżaniu wynoszącym 120 Hz. Jeszcze niedawno takie połączenie było zaledwie marzeniem entuzjastów, a dzisiaj staje się faktem. Taka rozdzielczość przy rozmiarze 30 cali daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 146 PPI. W monitorze został zastosowany panel OLED, co niesie za sobą szereg innych korzyści m.in.: producent deklaruje czas reakcji na poziomie 0.1 ms. Fani dobrze odwzorowanych barw również nie powinni narzekać, ponieważ najnowszy produkt Della może pochwalić się reprodukcją aż 1.07 miliarda kolorów, a objętość gamutu Adobe RGB wynosi 100% (97.8% gamutu DCI-P3). Brzmi bardzo dobrze, prawda? Do tego dodać należy statyczny kontrast wynoszący 400.000:1.
Najnowszy produkt amerykańskiej firmy bez wątpienia stanowi mały przełom na rynku monitorów. Zastosowanie matrycy OLED widocznie poprawia specyfikacje techniczną całej konstrukcji. Monitor posiada trzy wejścia obrazu: HDMI w wersji 2.0, DisplayPort oraz mini-DisplayPort 1.2. Ostatnim i chyba najważniejszym gniazdem jest port USB typu C (Thunderbolt 3), bo tylko za jego pomocą będziemy w stanie przesyłać sygnał w postaci obrazu 4K, połączonego z odświeżaniem 120 Hz. Ponadto, możemy liczyć na szereg regulacji w pionie i w poziomie (w tym również PIVOT) oraz otwory montażowe z rozstawem VESA 100x100. Jedno z gruntownych pytań jakie zada sobie prawie każdy, to ile przyjdzie nam zapłacić za omawianego potwora. Cena do niskich nie należy, a nawet się do niej nie zbliża, ponieważ wynosi okrągłe 4999 dolarów. Jacyś chętni?