Mieszkańcy Wielkiej Brytanii stracili przez hakerów 34,6 mln funtów
Statystyki wydane przez brytyjską policję wskazują, że ofiary cyber-przestępczości w Anglii tracą więcej niż 190 tys. funtów każdego dnia. Według doniesień o oszustwach zarejestrowanych od kwietnia do września 2018 roku ofiarom skradziono 34,6 mln funtów, co stanowi wzrost o 24 proc. w stosunku do poprzedniego okresu. Według danych przytoczonych przez organ bezpieczeństwa jedna trzecia ofiar w tym okresie straciła dostęp do swoich mediów społecznościowych lub kont e-mail. City of London Police — brytyjska formacja odgrywająca rolę policji terytorialnej na obszarze gminy Wielkiego Londynu — City of London, wydała komunikat zachęcający mieszkańców do korzystania z silnych, a przy tym oddzielnych haseł do używanych przez nich serwisów internetowych w celu zwiększenia poziomu ich cyber-bezpieczeństwa.
Cyber-przestępczość na całym świecie generuje miliony dolarów strat miesięcznie, problemem dotykając zarówno osoby indywidualne, jak i wielkie, międzynarodowe koncerny.
Przytoczone przez policję bez liczby pokazują, że w ciągu ostatniego pół roku w Wielkiej Brytanii zgłosiło się do niej przeszło 13 tys. ofiar ataków hackerskich. Ponad 5 tys. spośród tych osób zostało zhakowanych za pośrednictwem sieci społecznościowych i kont e-mail, co miało przynieść straty w wysokości przeszło 14,8 mln funtów. Zdaniem Karen Baxter, komendanta City of London Police, cyberprzestępcy najczęściej atakowali konta w mediach społecznościowych w celu zarabiania pieniędzy z kradzieży danych osobowych. Dodała, że udane próby przejęcia konta mogły narazić ofiary na ryzyko kradzieży ich cyfrowej tożsamości, co można było wykorzystać przeciwko nim — np. wyzyskując pieniądze od ich bliskich.
Atak hakerów na Wykop. Serwis zawiadamia organy ścigania
Komendant londyńskiej policji przekazał także, że internauci powinni stale korzystać z najnowszych wersji używanego przez nich oprogramowania w celu zminimalizowania ryzyka pozyskania przez osoby trzecie ich prywatnych danych. Zdaniem Karen Baxter w trakcie surfowania po sieci trzeba być stale wyczulonym na to, czy np. logując się do banku, na sto procent znajdujemy się na witrynie o poprawnym adresie. Problem cyber-ataków i wyzyskiwania pieniędzy na niewiedzy ludzi w sieci dotyczy również polski, dlatego też pamiętajcie, aby w miarę możliwości starać się korzystać z dwustopniowej weryfikacji konta, kluczy bezpieczeństwa i uważać na to, które strony internetowe przeglądacie.