Lexar ARES DDR5 - Amerykanie wchodzą na rynek modułów RAM DDR5. Pierwsze modele jednak raczej nie zachwycą wydajnością
Lexar to amerykańska firma, która obecna jest na rynku już od 25 lat i przez sporo osób kojarzona jest z kartami pamięci CompactFlash i SD oraz nośnikami półprzewodnikowymi. Założona została w 1996 roku i oferowała wiele ciekawych rozwiązań, część z nich sprzedając nawet japońskiej Toshibie. Następnie w 2006 roku Lexar wykupiony został przez Micron technology, a w 2017 roku przeszedł w ręce chińskiej firmy Longsys. To jednak nie przeszkodziło dalej się rozwijać. W czerwcu ubiegłego roku Lexar poinformował o wypuszczeniu podstawowych modułów RAM typu DDR4, które następnie doczekały się wersji z podświetleniem RGB LED. A teraz przyszła pora na wkroczenie na rynek modułów RAM typu DDR5.
Rodzina Lexar ARES DDR5 pojawi się w sprzedaży w Europie i USA w pierwszym kwartale 2022 roku. Pamięci dostępne są już jednak w Azji.
Początek roku 2022 przyniesie obniżki cen modułów RAM DDR4 oraz DDR5. Pamięci dla kart graficznych nadal jednak będą drogie
Lexar ARES DDR5 to jak sama nazwa wskazuje nowa rodzina modułów RAM typu DDR5, która dołączy do obecnych już w sprzedaży wersji DDR4. Jako, że na razie obsługa tego standardu w segmencie konsumenckim możliwa jest tylko na platformach z procesorami Intel Alder Lake-S to w sprzedaży pojawią się wpierw moduły typu UDIMM. Ich specyfikacja jednak nie porywa, mowa o wytycznych ze standardu JEDEC. Innymi słowy jest to taktowanie 4800 MHz przy opóźnieniach rzędu CL 40-40-40-77 i napięciu 1,1 V. Pojawia się więc pytanie po co tutaj fikuśny radiator.
Test wydajności dysku SSD Lexar NM800 PCI-E 4.0 - Mocny konkurent dla Patriot Viper VP4300 i ADATA XPG Gammix S70
Rodzina Lexar ARES DDR5 pojawi się w sprzedaży w Europie oraz USA w pierwszym kwartale 2022 roku. Producent nie zdradził sugerowanej ceny w komunikacie prasowym. Udało nam się jednak znaleźć opisywane moduły w azjatyckich sklepach w wersjach 1x 16 GB oraz 2x 32 GB. Pierwszy wariant wyceniono w Indonezji na 2 619 000 rupii, czyli równowartość około 749 złotych. Trudno porównać to z aktualnymi cenami konkurencji w polskich czy europejskich sklepach, bowiem dostępność modułów DDR5 nadal jest niestety mizerna.