Test Crysis 3 - Core i5-3570K vs AMD FX-8350
Drodzy czytelnicy - nastąpiła aktualizacja testu kart graficznych w Crysis 3 (LINK). Korzystając z okazji posiadania dwóch konkurencyjnych platform - Intel Core i5-3570K oraz AMD FX-8350 - postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają faktyczne różnice między procesorami. Ostatnimi czasy mnożyły się opinie, jakoby CPU Intela radziły sobie z grami znacznie lepiej od modeli AMD, co było przedmiotem ożywionej dyskusji i sporów. Oczywiście, każdy może wierzyć w cokolwiek zechce, niemniej jednak spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - czy niektóre testy pokrywają się z rzeczywistością. Najbardziej obiektywną oraz wyczerpującą temat metodą ich zweryfikowania, było postawienie obok siebie dwóch zestawów i przeprowadzenie pomiarów w identycznych scenariuszach. Platformy różniły się wyłącznie procesorem i płytą główną, natomiast pamięci oraz karta graficzna pracowały na takich samych ustawieniach (Gigabyte GeForce GTX 680 OC 1070/6008 MHz). Obydwie jednostki podkręciliśmy do 4500 MHz, wszak osoby kupujące CPU z odblokowanym mnożnikiem nie dopłacają do literki „K” w nazwie bez przyczyny. Testy przeprowadziliśmy w trzech skrajnie odmiennych miejscach pomiarowych - sami zobaczcie, czy i jakie różnice występują pomiędzy Core i5-3570K i AMD FX-8350...
PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU - TEST 20 KART GRAFICZNYCH W CRYSIS 3
Ustawienia: Rozdzielczość 1920 x1080, tekstury High, detale High, wygładzanie krawędzi SMAA x4. Celowo zrezygnowaliśmy z profilu Very High i MSAA, aby uzyskać płynność pozwalającą na komfortową rozgrywkę - zysk w jakości obrazu jest nieproporcjonalny do poświęconego FPS. Dzięki temu odciążyliśmy nieco kartę graficzną, aby procesor mógł dorzucić swoje trzy gorsze. Testowanie poniżej takich ustawień, zwłaszcza w detalach minimalnych bądź rozdzielczości 1024 x 764 uznajemy za pozbawione sensu.
Uwaga: Prezentowany materiał video przedstawia dokładne miejsca pomiarowe wybrane przez redakcję, jednak pełni rolę poglądową tj.: obrazuje przebieg i wygląd testu, niemniej nie stanowi bezpośredniego zapisu rozgrywki. Żeby w możliwe najlepszy sposób zobrazować różnice w wydajności, na zakończenie każdego materiału wstawiliśmy wykres z minimalną, średnią i maksymalną ilością klatek na sekundę. Każdy test przeprowadziliśmy minimum cztery razy, wyliczając średnią z uzyskanych wyników.
Test nr 1.: Miejsce testowe jest bardzo wymagające i przedstawia wymianę ognia, która odbywa się w podtopionych miejskich ruinach porośniętych roślinnością. Zmierzenie wydajności w takich warunkach było pewnym wyzwaniem, ponieważ przebieg walki nie zawsze wyglądał identycznie, chociaż niektóre schematy przewijały się częściej od innych. Minimalny FPS na obydwu platformach był jednak bardzo powtarzalny. Test można traktować jako wyznacznik wydajności całej platformy.
Test nr 2.: Scenka przedstawia wysadzenie w powietrze sporego obiektu, które owocuje ogromną ilością fruwającego „śmiecia” w powietrzu. Chociaż mamy do czynienia z filmikiem, to generowanym na silniku w czasie rzeczywistym, zaś akcji o podobnej skali wcale nie brakuje podczas regularnego grania. Dynamiczne kadry z pokaźną ilością efektów cząsteczkowych i falami rwącej wody, to wysiłek nie tylko dla układu graficznego, ale również procesora.
Test nr 3.: Ostatni scenariusz jest najmniej wymagającym spośród wszystkich zaprezentowanych, ale żeby sprawiedliwości stało się zadość, oprócz rozwałki oraz cut-scenki, testy przeprowadziliśmy również w trakcie luźnego zwiedzania mapy. Takich etapów doświadczymy wcale niemało, bowiem elementy eksploracyjne stanowią w Crysis 3 codzienność.
Wnioski: Różnice między Core i5-3570K i AMD FX-8350 występują, aczkolwiek zamykają się w wartościach około 15%, i to tylko w przypadku minimalnego FPS. Średnia wartość na obydwu platformach była praktycznie identyczna. W trakcie testów wytypowaliśmy jeszcze kilka innych miejsc, gdzie uzyskaliśmy bardzo podobne wyniki, co uwiarygadnia nasze pomiary. Żeby było zabawniej, różnica w cenie pomiędzy Core i5-3570K oraz AMD FX-8350 także wynosi około 15%.