Radeon R7 360X - AMD daje zielone światło swoim partnerom?
Oczekiwanie na nowe karty graficzne od AMD nie jest na pewno zbyt przyjemne dla osób, które planują zakup jednego z modeli należących do serii Radeon 300 - od wielu miesięcy nie wiedzieliśmy żadnego nowego produktu od "czerwonych", a NVIDIA zdążyła w tym czasie odświeżyć wysoki i średni segment (GeForce GTX 980, GTX 970 i GTX 960). Cały czas zastanawiamy się, co ciekawego przygotowuje AMD i czym jeszcze może nas zaskoczyć. Najbardziej interesujący wydaje się model Radeon R9 390X wyposażony m.in. w rdzeń Fiji XT z 4096 procesorami strumieniowymi i pamięci HBM (High-Bandwidth Memory), ale nie każdy potrzebuje przecież flagowej karty graficznej kosztującej niemałe pieniądze. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, niższe modele mogą zawieść wszystkich tych, którzy oczekują sporej liczby nowości - nowe Radeony poniżej serii R9 390 i R9 390X mogą posiadać odświeżone rdzenie znane z rodziny Radeon 200.
Czyżby producenci mieli już dostęp do rdzeni dla serii Radeon 300?
Jeżeli plotki okażą się prawdziwe, to będziemy mogli mówić o zwykłym rebrandingu w średnim i niskim segmencie. Najnowsze przecieki wskazują na zaawansowany etap wprowadzania serii Radeon R7 300, która jest już ponoć produkowana przez partnerów AIB. Oznacza to tyle, że AMD dostarczyło już odpowiednie rdzenie dla producentów takich jak chociażby ASUS - to właśnie model tej firmy został ujawniony.
Wiele wskazuje na ponowne wykorzystanie rdzeni z rodziny Bonaire, także wizja rebrandingu zakrojonego na szeroką skalę jest coraz bardziej prawdopodobna. Możliwe jest także użycie nowego GPU Tobago, ale na razie są to czyste spekulacje. O modelu Radeon R7 360X wiemy na razie niewiele - ma on zostać wyposażony w 2 GB pamięci GDDR5, możemy także spodziewać się 896 procesorów strumieniowych, 56 jednostek teksturujących oraz 16 ROP (tak, jest to specyfikacja Radeona R7 260X). A kiedy premiera? Tutaj nie ma prostej odpowiedzi - udajcie się pod poniższy link po więcej informacji:
Radeon R9 390X - Premiera w drugiej połowie roku
Źródło: WCCF Tech