Karty MSI GTX 960 Gaming i GTX 960 100ME na zdjęciach
Styczeń będzie niewątpliwie miesiącem karty graficznej GeForce GTX 960. Wskazują na to coraz większe przecieki, dzięki którym dowiadujemy się czegoś nowego na temat nadchodzącego akceleratora. W tym momencie wizja prezentacji aż trzech modeli posiadających różne ilości procesorów strumieniowych wyraźnie się oddala - być może NVIDIA przygotowuje kartę graficzną o nazwie GeForce GTX 960 Ti, ale na razie niewiele wskazuje na to, aby jej premiera miała odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Najnowszy przedstawiciel średniej półki zostanie na pewno wyposażony w procesor graficzny GM206 Maxwell posiadający od 1024 do 1280 rdzeni zapewnianych przez 8, 9 lub 10 bloków SMM. Największe kontrowersje wzbudza jednak kolejna cecha nadchodzącej karty, czyli szyna danych.
Prezentacja kolejnych modeli GTX 960 to tylko kwestia czasu.
Według przecieków, będziemy mieli do czynienia z wąskim interfejsem o szerokości zaledwie 128 bitów, który obsłuży 2 GB pamięci GDDR5. Informacja ta została już potwierdzona przez wiele źródeł, więc nie powinniśmy spodziewać się innego obrotu sprawy. Częstotliwość bazowa dla rdzenia GM206 ma wynosić około 1178 MHz, natomiast moduły pamięci będą pracowały ze standardowym taktowaniem 7010 MHz.
Możemy spodziewać się wskaźnika TDP na poziomie 120 W, co pozwoli na zastosowanie pojedynczej 6-pinowej wtyczki zasilania. Do sieci trafiły już nawet zdjęcia dwóch gotowych modeli od tajwańskiego MSI - jeden z nich to zupełnie nowy GTX 960 Gaming 100 Million Edition prezentowany na targach CES 2015 (oczywiście pod postacią GTX 970), natomiast drugi to "zwykły" Gaming z czerwoną kolorystyką.
Co więcej, drugi wariant nie jest wyposażony w backplate. Pudełka obydwu modeli potwierdzają zastosowanie 2 GB pamięci GDDR5, więc 128-bitowa szyna danych jest już raczej przesądzona. MSI wyposażyło swoje produkty w pojedyncze 8-pinowe wtyczki zasilania, natomiast na laminacie znajdują się 4+1-fazowe sekcje zasilania. Tylny panel to standardowo pojedyncze złącze DVI, jedno HDMI oraz trzy DisplayPort. Czekamy na więcej informacji, a przede wszystkim oficjalną premierę pozwalającą na realną ocenę możliwości nowych kart graficznych.
Źródło: VideoCardz