Architektura Maxwell - Po pierwsze energooszczędność?
Do premiery kart graficznych NVIDIA GeForce GTX 750 Ti i GTX 750 zostało prawdopodobnie kilka tygodni, jednak już teraz znamy niemal wszystkie detale akceleratorów korzystających z rdzeni Maxwell - do sieci trafiają ciekawe informacje dotyczące samej architektury, która w odróżnieniu od poprzedników ma skupić się na energooszczędności. Co kryje się pod tymi słowami? Na pewno pierwsze modele z dolnej półki będą wyróżniały się między innymi bardzo krótką płytą PCB oraz niskim wskaźnikiem TDP. Cała architektura Maxwell jest ponoć projektowana głównie z myślą o mobilnych układach, gdzie bardzo ważne jest oszczędzanie baterii i wydłużanie czasu pracy bez ładowania. Potwierdzeniem założeń architektury ma być wprowadzenie jej do układów NVIDIA Tegra na początku przyszłego roku - Tegra K1 to na pewno dobry wstęp do dalszego rozwoju rodziny, a producent na pewno ma świadomość swojej pozycji na rynku mobilnym.
Pierwsze GPU Maxwell dla notebooków ma zostać zaprezentowane mniej więcej w trzecim kwartale tego roku, czyli razem z procesorami Intel Broadwell. W tym momencie nie znamy planów NVIDII dotyczących dalszego rozwoju desktopowej oferty, więc modele takie jak GTX 780 Ti lub Titan Black powinny zapaść nam w pamięci na całkiem długi czas... Dopieszczenie kart graficznych z niskiego i średniego segmentu jest prawdopodobnie marzeniem większości graczy, jednak wszystko nie będzie prawdopodobnie wyglądało tak, jakbyśmy sobie to wymarzyli.
Architektura Maxwell to nic innego jak krok w stronę energooszczędności? Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na pierwszych przedstawicieli nowej rodziny.
Wyniki wydajności GTX 750 Ti i GTX 750 wyglądają na razie niezbyt dobrze, jednak warto poczekać na oficjalną premierę i ujawnienie testów przeprowadzanych w kontrolowanych warunkach. Czyżby moda na energooszczędność dopadła także NVIDIĘ? Architektura Maxwell razem z procesorami Intel Broadwell mogą stanowić niezłą platformę dla przyszłych długodystansowców z sektora mobilnego.
Źródło: WCCF Tech