Intel Core i9-9900K z taktowaniem 4,7 GHz dla wszystkich rdzeni
Ciągle czekamy na nadchodzące 8-rdzeniowe procesory Intela z serii Core 9000, jednak póki co nie pozostaje nam nic innego, jak tylko posiłkować się kolejnymi nieoficjalnymi doniesieniami na ich temat. Na ten moment wiemy, że pojawią się w sumie trzy procesory z odblokowanym mnożnikiem: to Intel Core i9-9900K, i7-9700K oraz i5-9600K. Ich specyfikacja techniczna jest już znana, jednak do tej pory brakowało szczegółowych danych. Te i inne ciekawostki właśnie wyciekły do sieci, więc niewiadomych zostaje coraz mniej. Najważniejsza sprawa nadal jednak jest nieznana - jak drogie będą nowe procesory Niebieskich? Tego dowiemy się chyba przy okazji premiery, która ma odbyć się w październiku.
Najnowsze przecieki przede wszystkim ujawniają, z jakim zegarem będą pracowały nadchodzące procesory Intela przy nadanym obciążeniu. Biorąc pod uwagę lutowany IHS w układach, jesteśmy w stanie uwierzyć w tak wysokie taktowania.
Poniższe tabelki przede wszystkim ujawniają, z jakim zegarem będą pracowały przy nadanym obciążeniu. Model QQPK to 8-rdzeniowy/8-wątkowy Intel Core i7-9700K, natomiast QQPP to 8-rdzeniowy/16-wątkowy Intel Core i9-9900K. Ten pierwszy układ domyślnie ma pracować z taktowaniem 3,6 GHz, jednak przy obciążeniu jednego rdzenia zegar ma osiągać 4,9 GHz, przy zajęciu dwóch rdzeni - 4,8 GHz, czterech - 4,7 GHz, a przy sześciu i ośmiu - 4,6 GHz. Core i9-9900K ma cechować się jeszcze wyższymi częstotliwościami. Dla obciążenia jednego i dwóch rdzeni zegar ma wzrosnąć do 5 GHz, dla czterech rdzeni do 4,8 GHz, a dla sześciu i ośmiu - do 4,7 GHz.
Intel Core i9-9900K przetestowany w 3DMark Time Spy
Intel Core i9-9900K powinien otrzymać lutowany IHS zamiast gluta
Oznacza to, że Intel Core i9-9900K powinien utrzymać 4,7 GHz przy pełnym obciążeniu procesora. Jest to oczywiście bardzo dużo, jednak mając na uwadze problemy poprzednich generacji chipów Intela praca na pełnych obrotach z takimi zegarami może wydać się mało możliwa. Jak jednak udało się dowiedzieć do tej pory, nadchodzące układy z odblokowanym mnożnikiem powinny posiadać lutowany IHS, co ułatwi utrzymywanie względnie niskich temperatur (i to przy TDP na poziomie 95 W). Brzmi to wszystko bardzo obiecująco, jednak jesteśmy ciekawi jak to sprawdzi się w praktyce. Czekamy do października.