IDF13 - G.Skill i Intel prezentują pamięci DDR4
Podczas imprezy IDF 2013 organizowanej przez Intela w San Francisco, gdzie przebywa nasz specjalny wysłannik relacjonujący co ciekawsze wydarzenia, nie tylko inżynierowe Niebieskiego giganta prezentują swoje wynalazki oraz koncepcje. Wśród wystawowych hal można spotkać wielu producentów silnie związanych z rynkiem komputerów, którzy w najbliższym czasie będą wprowadzać do oferty kolejne nowości. Jednym z nich jest firma G.Skill specjalizująca się w wytwarzaniu wydajnych modułów pamięci RAM, jaka właśnie w trakcie IDF zademonstrowała 32 GB komplet DDR3-3000 MHz w układzie 8x 4GB (CL 12-14-14-35). Zestaw jest oczywiście dedykowany platformie LGA 2011 oraz najnowszym procesorom Ivy Bridge-E m.in.: Core i7-4960X czy Core i7-4930K. Całość działała na płycie głównej ASUS X79-Deluxe, która również jest stosunkowo świeżą konstrukcją, wprowadzoną do sprzedaży przy okazji debiutu Ivy Bridge-E. Jednak z technologicznego punktu widzenia, znacznie ciekawsze wydawały się moduły DDR4...
Sprzęt niczym szczególnym pod względem wizualnym się raczej nie wyróżniał, więc gdyby nie specjalna etykietka z informacjami, pewnie niewielu przechodniów zwróciłoby uwagę na 4GB moduł PC4-17000 o taktowaniu 2133 MHz. Szkoda tylko, że nie zdradzono jakie napięcie i opóźnienia potrzebne będą do uzyskania takiej częstotliwości. Niestety, płyta główna zdolna obsłużyć kości DDR4 nie trafiła w ręce producenta, ale na innym stanowisku (Intela) prezentowano już działające DDR4 w konfiguracjach 4x4 i 4x16 GB. Oczywiście, były to jeszcze wczesne sample inżynieryjne, zmontowane tylko w celach wystawowych - stąd brak szczegółów technicznych.
Pamięci DDR4 mają szansę wejść do użytku dopiero z procesorami Haswell-E i Haswell-EP (wbudowany kontroler), które według zapewnień Intela, będą wspierać ten standard. Jednak następca platformy LGA 2011 to absolutny high-end poza możliwościami portfela przeciętnego użytkownika, zatem ich prawdziwa popularność zacznie się w chwili wejścia do mainstream'u. Kości DDR4 mogą mocno uskrzydlić pracę iGPU, które jest wysoce uzależnione od przepustowości pamięci, zaś 2133 MHz w stosunku do typowego 1600 MHz robi naprawdę dużą różnicę, co sprawdziliśmy w teście iGPU montowanych w procesorach AMD i Intela (LINK).
Autor: Rafał Romański / Źródło: PurePC.pl