Huawei Pangu - Chiński komputer z 24-rdzeniowym procesorem
Chyba wszyscy zorientowali się już, że sytuacja polityczna między USA i Chinami jest mocno napięta. Infrastruktura 5G, TikTok czy utracenie przez Huawei w ich smartfonach wsparcia dla usług Google to tylko wierzchołek góry lodowej. Mimo wszystko Chińczycy z pewnością odczuwają wszelakie sankcje nakładane na nich przez Amerykanów. Nic więc dziwnego, że Państwo Środka chce się uniezależnić od zachodu. Smartfony już dawno mają, a teraz pora na komputery. Huawei Pangu ma być w pełni autorską maszyną, która korzysta z chińskiego, 24-rdzeniowego procesora i własnego systemu operacyjnego. Co więcej pierwsze doniesienia o wydajności sugerują, jakoby byłaby ona wyższa od... Intel Core i9-9990K!
Komputery Huawei Pangu zadebiutują na rynku lada moment i dedykowane będą głównie chińskiej administracji oraz biznesowi.
Huawei Matebook D14 - Test taniego laptopa z AMD Ryzen 5 3500U
Huawei Pangu to chiński komputer, który oparty został na procesorze Huawei Kunpeng 920 3211K, układzie graficznym AMD Radeon 520, 8 GB pamięci SO-DIMM oraz SSD 512 GB od Samsunga. Zarówno CPU, jak i GPU są wlutowane w płytę główną. Huawei Kunpeng 920 3211K to 24-rdzeniowa jednostka pracująca z maksymalnym zegarem 2,6 GHz. Jest to architektura ARM, a dokładniej Neoverse N1, która korzysta z 7-nanometowego procesu technologicznego od TSMC. Procesory wyprodukowane zostały przed najnowszymi obostrzeniami, zgodnie z którymi Tajwańczycy odetną dostawy do Chińczyków we wrześniu 2020.
Test inteligentnych wag: Huawei, Xiaomi, Fitbit, a może Hoffen?
Chińskie źródło ITHome donosi, jakoby zastosowany procesor Huawei Kunpeng 920 3211K miał wyższą wydajność wielowątkową od bardziej znanego na zachodzie układu Intel Core i9-9990K. Doniesienia te jednak trzeba traktować z dużym dystansem, bowiem brak jakichkolwiek dowodów i szczegółów. Dodatkowo to jak porównywanie gruszek do śliwek - ARM i x86 mają skrajnie różne założenia i zastosowania. Co więcej Huawei Pangu pracują pod kontrolą chińskiego systemu operacyjnego UOS (Unified Operating System), którego zmiana (podobnie jak i modernizacja części w środku obudowy) jest niemożliwa. Opisywany komputer zadebiutuje na rynku lada moment i dedykowany będzie głównie chińskiej administracji oraz biznesowi. Jego sugerowana cena jest nieznana, acz ma być dystrybuowany z 24-calowym monitorem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i 70% pokryciem palety barw NTSC.