ASRock Radeon RX 6600 Challenger - Dwa autorskie modele najsłabszego RDNA2, w tym jeden dla fanów standardu ITX
Chociaż karta graficzna AMD Radeon RX 6600 nie zachwyca wydajnością, zwłaszcza względem GeForce RTX 3060, to jest ona chłodna i pobiera mało mocy. Partnerzy Czerwonych maja więc spore pole do popisu pod względem zastosowanych układów chłodzenia, a każda z firm ma innym pomysł. ASRock zdecydował się zadowolić zarówno fanów wysokiej kultury pracy, jak i zwolenników komputerów typu Small Form Factor. Wszystko za sprawą serii Challenger, w skład które wchodzą dwa warianty - "D" oraz "ITX". Prócz długości radiatora oraz ilości zastosowanych wentylatorów różnią się one również zestawem złącz wideo. Łączy je jednak identyczny sposób zasilania, wentylowany "śledź" oraz metalowy backplate.
Zarówno ASRock Radeon RX 6600 Challenger D, jak i ASRock Radeon RX 6600 Challenger ITX powinny być stosunkowo tanimi konstrukcjami. Wszyscy jednak dobrze wiemy jak to obecnie wygląda w sklepach komputerowych...
Test kart graficznych AMD Radeon RX 6600 vs NVIDIA GeForce RTX 3060 - Porównanie najtańszego NAVI i Ampere
ASRock Radeon RX 6600 Challenger D to karta graficzna o wymiarach 269 x 132 x 41 (długość x wysokość x szerokość) milimetrów i wadze 627 gramów. Mamy tutaj do czynienia z aluminiowym radiatorem, dwiema rurkami cieplnymi, dwoma wentylatorami z wyprofilowanymi łopatkami pracującymi w trybie półpasywnym oraz metalowym backplatem. Podobnie jak w przypadku innych firm, tak i tutaj nie ma mowy o fabrycznym OC. Układ pracuje więc z zegarami rdzenia wynoszącymi 2044 MHz bazowo i do 2491 MHz w trybie boost. Karta zasilana jest wtyczką typu 8-pin, a wśród złącz wideo użytkownik ma do dyspozycji jedno HDMI 2.1 i trzy DisplayPort 1.4a.
Test kart graficznych AMD Radeon RX 6600 vs NVIDIA GeForce RTX 3060 - Porównanie najtańszego NAVI i Ampere
ASRock Radeon RX 6600 Challenger ITX to karta graficzna o wymiarach 179 x 124 x 40 (długość x wysokość x szerokość) milimetrów z nieznaną jeszcze wagą. By zapewnić kompatybilność z mniejszymi obudowami producent zdecydował się na krótszy radiator, który jednak nadal posiada dwie rurki cieplne oraz pojedynczy wentylator z0 trybem półpasywnym. Całość dopełnia ponownie metalowy backplate. Zegary rdzenia i pamięci pozostały bez zmian, podobnie jak i kwestia zasilania. Tutaj jednak ASRock zdecydował się na zmianę referencyjnych złącz wideo i zaoferował nam dwa DisplayPort 1.4a oraz dwa HDMI 2.1.