Szyfrowanie w Android 5.0 Lollipop wyraźnie obniża wydajność
Najnowszy mobilny system operacyjny Android pochodzący od firmy Google wnosi bardzo wiele nowości, które z pewnością zostaną docenione przez użytkowników. Aktualna wersja oznaczona numerem 5.0 przynosi przede wszystkim domyślne włączone szyfrowanie wszystkich danych zapisanych na urządzeniu. O tym jak ważne jest bezpieczeństwo nie trzeba nikomu przypominać. Jeżeli zgubimy telefon bądź zostanie nam ukradziony, to złodziej będzie musiał się dużo bardziej wysilić, aby uzyskać dostęp do zapisanych plików. Niestety szyfrowanie jest czynnością, która potrafi mocno obciążyć procesor i posiadacze niektórych urządzeń z najnowszym Androidem mogą poczuć znaczne spowolnienie działania systemu.
Redaktorzy portalu AnandTech postanowili sprawdzić jak urządzenia z serii Nexus radzą sobie z najnowszym Androidem oraz jak włączone szyfrowanie wpływa na szybkość odczytu/zapisu danych.
Szyfrowanie w przypadku urządzeń mobilnych nie może być za mocne lub za słabe.
Na początku wykonano test Androida 4.4 oraz deweloperskiego Androida w wersji 5.0, które zostały zainstalowane na tym samym urządzeniu, a mowa tutaj o Nexusie 5. Pomiar wykonano aplikacją o nazwie Androbench mierzącą wydajność pamięci trwałej. Po zakończeniu procesu okazało się, że najnowszy Android dominuje nad swoim starszym bratem, ponieważ uzyskał ponad dwa razy lepsze wyniki. Redaktorzy nie dowierzali i wykonali test ponownie, tym razem przy użyciu oprogramowania AndEBench, jednak wyniki okazały się być takie same.
Postanowiono zatem sprawdzić jak te same systemy operacyjne na tym samym urządzeniu (Nexus 6) będą się zachowywać, jeżeli na jednym z nich zostawimy uruchomione szyfrowanie danych, zaś drugie urządzenie będzie posiadać tę opcję wyłączoną. Niestety testy pokazały, że szyfrowanie danych potrafi bardzo mocno spowolnić działanie urządzenia do tego stopnia, że Nexus 6 w niektórych przypadkach staje się dużo wolniejszy od Nexusa 5. Co ciekawe, procesor zamontowany w Nexusie 6 został wyposażony w odpowiedni moduł kryptograficzny, ale i to na niewiele się przydaje.
Przy okazji przypominamy, że aby szyfrowanie danych w najnowszym Androidzie miało sens, to należy mieć włączony ekran blokady, który wymaga podania kodu PIN lub hasła znakowego. Ustawienie wzoru, przy pomocy którego będziemy mogli dostać się do naszego urządzenia nie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa naszych danych i szyfrowanie nie będzie działać tak jak powinno. Czy Google przesadziło z mocą szyfrowania danych i urządzenie po prostu wydajnościowo nie daje rady, czy też implementacja tego mechanizmu została źle wykonana? Tego nie wiemy, mamy jednak nadzieje, że Google zareaguje w tej sprawie i wyda odpowiednią aktualizację.
Źródło: AnandTech
Powiązane publikacje

Google Pixel 10 - znamy specyfikację aparatów we wszystkich modelach. Niestety nie obejdzie się bez downgrade'ów
20
Samsung Galaxy Tab S10 FE+ i Galaxy Tab S10 FE - nowe tablety już dostępne. Sprawdź, co oferują budżetowe odsłony z rysikiem S Pen
11
Smartfon Sony Xperia 1 VII na pierwszych renderach. Lata lecą, ale pewne rzeczy się nie zmieniają...
47
Samsung Galaxy S25 Edge nie zadebiutuje w tym miesiącu. Producent zdecydował się na przełożenie premiery
33